لینک های دسترسی

Breaking News

حضور زنان افغان در بخش نظامی افزایش یافته است – سیگار


دفتر سرمفتش ایالات متحده امریکا برای بازسازی افغانستان (سیگار) گزارش داده است که حضور زنان در صفوف پولیس و اردوی ملی افغانستان ۱۶ درصد افزایش یافته است.

بر بنیاد گزارش سیگار تا ۲۶ جنوری سال روان میلادی، پنج‌هزار و ۲۷۰ زن به شمول ۴۳۳ کارمند ملکی در نهادهای امنیتی و دفاعی افغانستان کار می‌کنند.

در این گزارش که ناوقت یکشنبه ۱۴ جون (۲۵ جوزا) نشر شد، آمده است: "این رقم گزارش شده نسبت به سه ماه گذشته ۱۶ درصد افزایش داشته است. ۳۵۳۵ تن در وزارت داخله و ۱۷۳۵ تن در وزارت دفاع خدمت می‌کنند."

بر بنیاد آماری که در این گزارش نشر شده، علاوه بر این، در حال حاضر ۴۴ کارمند زن در سایر بخش‌های نظامی ثبت نام کرده اند.

همچنان دفتر سرمفتش ایالات متحده امریکا برای بازسازی افغانستان به نقل از گزارش قوماندانی عمومی واحدهای ویژه پولیس از بهبود امور جنسیتی در صفوف نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان خبر داده است.

سیگار گفته است که مرکز آموزش ویژه پولیس برای ۳۰ زن یک دوره آموزش افسری و کاربرد اسلحه و تکتیک‌های ویژه را راه اندازی است. از سویی هم ساخت پنج تعمیر تسهیلاتی برای زنان با هزینۀ ۴.۲ میلیون دالر در نظر گرفته شده که تا سال ۲۰۲۲ تکمیل خواهد شد.

این در حالی است که قرار بود که رقم زنان در اردوی افغانستان تا سال ٢٠٢٠ میلادی به ۱۹ هزار و ۵۰۰ نفر افزایش یابد.

وزارت دفاع افغانستان برای حضور زنان در اردو یک سلسله امتیازات را نیز در نظر گرفته است. کورس انگلیسی و کمپیوتر، فراهم‌کردن زمینۀ تحصیلات عالی، پرداخت هزینۀ تحصیل و تخصیص بودجه نیازمندی‌های بهداشتی در کنار معاش ماهانه شامل این امتیازات است.

XS
SM
MD
LG