لینک های دسترسی

Breaking News

چرا زنان همه‌گیری کروناویروس را بیش از مردان جدی می‌‌‌گیرند


مبارزه با همه‌گیری جهانی امری است که همکاری زیادی لازم دارد و این بدان معنا است که هر فرد باید برای محافظت از خود، عزیزان، و جامعه‌اش تغییر به وجود آورد.

اما به نظر می‌رسد که زنان نقش خود را در اجرای این مسوولیت بیشتر از مردان ایفا کرده‌اند.

سایت " Healthline " نتایج یک مطالعه‌ ژورنال اکادمی ملی علوم امریکا را منتشر کرده که نشان می‌دهد زنان بیشتر از مردان همه‌گیری کووید۱۹ را جدی می‌گیرند، وبه مراتب بیشتر از دستور‌العمل‌ها و اقدامات لازم برای کاهش شیوع بیماری پیروی می‌کنند.

به گفتهٔ تیم پژوهشگران بین‌المللی، این رفتار ممکن است علت فرق مرگ و میر و طول عمر در مردان و زنان، و نیز مهار بهتر همه‌گیری در کشورهایی که توسط زنان رهبری می‌شود را نشان دهد.

داکتر وینچنزو گالاسو، استاد پوهنتون علوم اجتماعی و سیاسی پوهنتون بُکانی ایتالیا و نویسنده این مطالعه، در یک بیانیه مطبوعاتی گفت: "بنابراین سیاست‌ مداران که نحوه زندگی جدید را با توصیه به کاهش رفت و آمد، پوشیدن ماسک صورت، و سایر تغییرات رفتارهای ترویج می‌‌کنند، اگر می‌خواهند که مردان نیز (این وضعیت) را بیشتر رعایت کنند، باید شیوه ارتباطاتی ویژه‌ای را که از نظر جنسیتی متمایز است، طراحی کنند. "

تفاوت‌های رفتاری

در این پژوهش بیش از ۲۱ هزار زن و مرد در آسترالیا، اتریش، آلمان، فرانسه، ایتالیا، نیوزیلند، بریتانیا، و ایالات متحده مورد مطالعه قرار گرفتند.

نتایج این پژوهش نشان داد که زنان بیماری کووید۱۹ را بیشتر جدی می‌گیرند و بیشتر با مقرراتی که برای مبارزه با ویروس کرونا وضع می‌شود، موافقت می‌کنند.

یکی از بزرگترین تفاوت‌ها میان زنان و مردان، رفتارهایی است که بیشتر مردم را محافظت می‌کند مانند پوشاندن دهان و بینی با آرنج هنگام سرفه یا عطسه زدن، که در زنان بیشتر مشاهده می‌شود.

پژوهش دیگری که نتایج آن نیز به تازگی منتشر شده است نشان می‌دهد که زنان به توصیه کارشناسان در رابطه با بیماری کووید۱۹ بیشتر گوش می‌‌دهند.

یک نظرسنجی از ۸۰۰ داوطلب نشان داده است که زنان بیشتر از مردان در خانه می‌مانند، فاصلهٔ فزیکی را بهتر رعایت می‌کنند، و دستانشان را بیشتر می‌شویند.

یک نظرسنجی دیگر در شمال شرق امریکا نشان داد که ۵۵ درصد از زنان به طرز صحیح از ماسک صورت استفاده می کنند، در حالی که این شمار در مردان این منطقه ۳۸ درصد بود.

داکتر ریچارد سایدمن، رییس یک شرکت بیمه صحی برای افراد کم درآمد در شهر لاس انجلس، به سایت " Healthline" گفت که مردان می‌خواهند خودشان را قوی و سرسخت نشان دهند.

او افزود: "مطالعات زیادی نشان داده است که مردان کمتر معاینات معمول و توصیه شده سالانه و دیگر رفتار‌های پیشگیرانه را دنبال می‌کنند. در کل زنان بیشتر در مقابل سلامتی خانواده خود را مسوول می‌دانند، در حالی که مردان تمایلی به صحبت کردن در این مورد ندارند. "

به گفته کارشناسان، پس از وقوع یک اتفاق یا حادثه در جامعه، زنان بیش از مردان تمایل دارند که به کودکان و افراد مسن کمک کنند و با دیگران راحت‌تر ارتباط برقرار می‌کنند و همین موجب تشکیل یک گروه و سیستم مراقبتی بین آنها می‌شود.

نرخ مرگ‌و‌میر ناشی از کووید۱۹ در مردها بیشتر است

شواهد نشان داده است که علایم بیماری کووید۱۹ و نرخ مرگ و میر این بیماری در مردان بیشتر از زنان است.

بنا بر آمار مرکز کنترول و جلوگیری از بیماری ایالات متحده، تاکنون در امریکا تعداد تلفات ناشی از این بیماری در مردان ۱۷ هزار تن بیشتر از زنان بوده است.

هر چند علت اصلی آن دقیقا معلوم نیست، ولی کارشناسان به چند عامل مختلف اشاره می‌کنند.

داکتر سایدمن می‌گوید: "نرخ ابتلا مردان و زنان به کووید۱۹ برابر است. ولی مردها، در مقایسه با زن‌ها دیرتر به داکتر مراجعه می‌کنند. "

وی افزود: "مردها گیرنده‌های بیشتری برای این ویروس نسبت به زن‌ها در بدن دارند. همینطور سیستم معافیتی مردان ضعیف‌تر از زنان است، در نتیجه بیماری در آنها بیشتر طول می کشد. ممکن است دلایل بیولوژیکی دیگری هم باشد. "

رساندن پیام به مردان

متقاعد کردن مردان چالش‌های بیشتری را به دنبال دارد، به ویژه وقتی فکر می‌کنند که پوشیدن ماسک از مردانگی آنها کاسته و یا آزادی انتخاب آنها را سلب می‌کند.

داکتر سایدمن می گوید: "باید شرایط هر فرد را در نظر گرفت. شاید اگر به مردان بگویید که ماسک پوشیدن تنها برای محافظت از خودشان نیست، بلکه برای محافظت از خانواده‌هایشان است، موثرتر باشد. حتی سرسخت‌ترین مردها نیز این موضوع را درک خواهند کرد. "

داکتر سایدمن افزود ولی گاهی پیش می‌آید که از هیچ راهی نمی‌توان یک شخص را قانع کرد.

داکتر دبورا بایدل، رییس مرکز طبی پوهنتون فلوریدا، می‌گوید: "هر چه ما بیشتر با مردان در زندگی در مورد تجارب کووید۱۹، و تاثیرات آن بر روی خانواده‌هایشان، کار، و جامعه صحبت کنیم، بیشتر می‌توانیم این فاصلهٔ جنسیتی را کاهش دهیم. "

آسیب کووید۱۹

داکتر بایدل می گوید شمار مبتلایان و تعداد تلفات همچنان رو به افزایش است. او می‌گوید آگاه بودن از تاثیرات ویران‌گر کووید۱۹ و رعایت اقدامات ایمنی بسیار مهم است. او می‌گوید که باید این کار را "نه تنها برای خودمان، بلکه برای سلامت دوستان، خانواده، عزیزان، و بسیاری از افراد دیگر انجام دهیم. "

داکتر سایدمن یادآوری می‌کند که در حال حاضر موثرترین ابزار برای پیشگیری از شیوع و گسترش این بیماری خطرناک راه‌های زیر است:

· استفاده از ماسک

· فاصله‌گیری فزیکی

· توجه به پاکی دست‌ها

· تمیز کردن سطوحی که بیشتر با آنها در تماس استیم

داکتر سایدمن می‌گوید: "شکی نیست که (این رفتارها) موثر استند. هر چه زودتر این کارها را رعایت کنیم و انجام دهیم، بهتر می‌توانیم همه‌گیری جهانی را مهار کنیم. "

XS
SM
MD
LG