لینک های دسترسی

Breaking News

زنان در هرات سینما می خواهند


در هرات هیچ سینمایی وجود ندارد
سکانس اول نام سینمایی است که شماری از دختران فعال در نهادهای جامعه مدنی آنرا در یک خانه در شهر هرات، ایجاد کرده است.

در سکانس اول هر پنجشنبه شب گروهی از زنان و دختران هراتی گرد هم می آیند و یک فلم معلوماتی و آموزشی را، تماشا می کنند.

سمیه رامش، مسئول بنیاد مدنی نواندیشان و بنیانگذار این سینما می گوید که آنها طی یکسال گذشته ۴۸ فلم را تماشا کردند. به باور رامش آمدن دختران به سینمایی خانه گی نمایانگر علاقه وافر زنان به هنر سینما است.

"سینما هنر هفتم است. همانگونه که انسان به خواند کتاب، به نقاشی و به شنیدن موسیقی نیاز دارد به دیدن فلم خوب هم نیاز دارد. سینما به زنده گی انسان ها، به خصوص با زنده گی امروزی ما بسیار رابطه دارد. ما می خواهیم که دختران و زنان پس از سپری کردن یک هفتهء سخت، شب پنجشنبه را با تماشای فلم لذت ببرند."

اعتراض


خالده خرسند، یک علاقمند دیگر سینما در هرات می گوید که ایجاد سکانس اول در اصل حرکت نمایشی است در اعتراض به نبود سینما برای زنان در هرات.

خرسند به رادیو آشنا گفت "هدف ما این است که زنان اینجا گرد هم بیآیند، فلم تماشا کنند و فرهنگ فلم دیدن رواج پیدا کند. در قدم نخست این اعتراضی است به شهری که در آن سینما نیست. چرا شهری با این قدامت دیرینهء فرهنگی سینما نداشته باشد؟"

سعید حقیقی، آگاه مسایل فرهنگی ابتکار سکانس اول را نوعی تحول در راه نهادینه ساختن ارزش های دموکراتیک در جامعه عنوان می داند. "از درون چنین حرکت ها و چنین هم اندیشی ها، جامعه متحول می شود."

اما احسان سروریار، رئیس اطلاعات و فرهنگ هرات می گوید که هیچ شخص یا نهادی برای اخذ جواز سینما در این ولایت درخواست نداده است.

سروریار گفت که دولت نه تنها مخالف ایجاد سینما در هرات نیست بلکه حاضر است در این راستا با افراد و شرکت ها، همکاری کند.

اگر چه حدود دو دهه پیش در هرات سینما وجود داشت اما در زمان حاضر این شهر سینما ندارد.

گمان می رود که رهبران اجتماعات اسلامی، بویژه شورای علما، با ایجاد سینما در شهر هرات مخالف می ورزند. چندی پیش کنسرت شفیق مرید، آواز خوان مشهور افغان، به دلیل مخالفت های علمای دینی در هرات لغو شد.
XS
SM
MD
LG