لینک های دسترسی

Breaking News

بانک جهانی از بستۀ جدید کمک مالی به افغانستان خبر داد


بانک جهانی می‌گوید که به منظور اتخاذ تدابیر ضروری جهت مبارزه با بیماری کووید۱۹ در افغانستان، ۱۳۲میلیون دالر کمک مالی را تصویب کرده است.

این بانک روز جمعه ۲۵ جون (چهارم سرطان) در اعلامیه‌ای گفت که این بستۀ کمک مالی بی‌عوض همچنین در بخش اصلاحات بنیادی، بهبود مصارف ادارات دولتی و تامین شفافیت مالی، تقویت حکومت‌داری و دستیابی افغانستان به رشد اقتصادی از طریق تشویق سرمایه گذاری خصوصی به مصرف خواهد رسید.

در اعلامیه آمده است: "قرار است این کمک مالی جدید از طریق برنامه انکشاف پالیسی مشوقه‌های سال۲۰۲۱ مصرف شود که در مطابقت با اولویت‌های کلیدی دولت در چارچوب صلح و توسعهٔ ملی افغانستان تنظیم گردیده است."

این بانک همچنین از بستۀ جدید کمک ۳۰۰ میلیون دالری صندوق بازسازی افغانستان برای حمایت از این برنامه خبر داده است.

هینری کرالی، رییس دفتر بانک جهانی برای افغانستان گفته است: "تصویب این کمک مالی جدید، بیانگر تعهد دراز مدت و پایدار بانک جهانی در راستای کمک به مردم افغانستان برای بهبود اوضاع اقتصادی – اجتماعی می باشد که از شیوع کروناویروس متاثر گردیده است."

او افزود که بانک جهانی آماده است تا در این وضعیت دشوار، همکاری نزدیک خود را با دولت افغانستان به منظور تداوم روند اصلاحات و حفاظت از دست آوردهای این کشور در مسیر دست‌یابی به خودکفایی و رشد اقتصادی ادامه دهد.

بانک جهانی هچنین گفته است که شکنندگی اوضاع سیاسی و همه‌گیری کووید۱۹ بر اوضاع اقتصادی، سیستم مالی دولت افغانستان و نتایج انکشاف اجتماعی در این کشور تاثیر ناگوار بجا گذاشته است.

این بانک تاکید کرده که به دلیل قرنطین شهرها به هدف جلوگیری از کروناویروس در سال ۲۰۲۰ میلادی در این کشور، بسیاری شهروندان آن، وظایف و شغل خود را از دست دادند و نیز میزان رشد اقتصادی افغانستان در این سال دو درصد کاهش یافت.

به باور بانک جهانی در ماه‌های اخیر، میزان فقر و تنگدستی به دلیل بدترشدن خشک‌سالی و شرایط دشوار اقتصادی که با تشدید بحران امنیتی و شکنندگی اوضاع سیاسی همراه است، افزایش یافته است.

XS
SM
MD
LG