لینک های دسترسی

Breaking News

بانک جهانی در مورد رهایی بخشی از دارایی منجمد شدهٔ افغانستان تصمیم می‌گیرد 


بانک جهانی پیشنهاد رهایی ۵۰۰ میلیون دالر از دارایی‌های منجمد شدهٔ افغانستان به ادارات بشری را فردا نهایی می‌سازد. این پول از بودجه‌ای است که جامعهٔ جهانی با افغانستان کمک کرده بود.

برخی منابع آگاه از این موضوع به خبرگزاری رویترز گفته اند که با آنهم این روند به دلیل تعزیرات ایالات متحده پیچیده باقی مانده است.

اعضای هیات مدیرهٔ بانک جهانی فردا ۳۰ نومبر (نهم قوس) رسماً برای بحث در مورد این پیشنهاد با هم ملاقات می‌کنند؛ پیشنهادی که در هفته‌‌های اخیر با مقامات ایالات متحده و ملل متحد روی آن بحث صورت گرفته است.

در این نشست در مورد سوق دادن بودجه از صندوق بازسازی افغانستان به ادارات بشری تصمیم اتخاذ خواهد شد. در این صندوق ۱.۵ میلیارد دالر موجود است.

سه ماه پس از آن که گروه طالبان بر افغانستان مسلط شد، جمعیت ۳۹ میلیون نفری این کشور با اقتصاد در حال سقوط،‌ زمستان با کمبود غذایی و فقر روز افزون مواجه است.

آگاهان گفته اند که از این پول به گونهٔ عمده در بخش مراقبت‌های صحی استفاده خواهد شد. آنان همچنان گفته اند که از این پول معاشات معلمان و سایر مامورین دولتی پرداخت نخواهد شد.

منابع همچنین به خبرگزاری رویترز گفته اند که پس از آنکه این پول به افغانستان انتقال یافت،‌ بانک جهانی دیگر بر آن نظارت نخواهد داشت.

در این پیشنهاد از بانک جهانی خواسته شده است تا این ۵۰۰ میلیون دالر را به ملل متحد و سایر ادارات بشری بدون نظارت و گزارش‌دهی،‌ انتقال دهد، اما در مورد سکتور مالی یا چگونگی انتقال آن به افغانستان، اشاره نشده است.

هر گونه تصمیم در خصوص سوق دادن پول‌های صندوق بازسازی افغانستان به منظوری کشورها و نهاد های کمک‌کنندهٔ آن نیاز دارد؛ صندوقی که بزرگترین سهمدار آن ایالات متحده است.

وزارت خارجهٔ ایالات متحده تایید کرده است که واشنگتن با بانک جهانی و سایر اعانه‌دهندگان در مورد چگونگی استفاده از این پول کار می‌کند، به شمول احتمال پرداخت معاشات معلمان و کارمندان بخش صحت.

صندوق بازسازی افغانستان از سوی ۳۴ نهاد و کشور کمک کننده حمایت و توسط بانک جهانی مدیریت می‌شود. این صندوق که در سال ۲۰۰۲ ایجاد شده است، بزرگترین منبع مالی برای بودجهٔ ملکی افغانستان بود.

بر اساس این معلومات ۷۰ درصد بودجهٔ ملکی افغانستان از کمک‌های خارجی تمویل می‌شد.

اما بانک جهانی پس از تسط طالبان بازپرداخت این بودجه را تعلیق کرد و واشنگتن نیز انتقال دالر امریکایی به این کشور را توقف داد و در حدود نه میلیارد دالر دارای بانک مرکزی افغانستان را نیز منجمد و کمک‌های مالی به این کشور را متوقف کرد.

XS
SM
MD
LG