لینک های دسترسی

Breaking News

قانونگذاران امریکایی مجوز جنگ امریکا در عراق را لغو می‌کنند


جنگ عراق بیش از یک دهه پیش پایان یافت، اما مجلس سنا کانگرس ایالات متحده تقریباً ۲۰ سال پس از تهاجم نیروهای امریکایی برای کنار زدن صدام حسین، رییس جمهور وقت عراق، از قدرت، امروز ۱۶ مارچ (۲۵ حوت) برای لغو مجوز این جنگ اقدام کردند.

این اقدام، مجوز جنگ سال ۱۹۹۱ را نیز لغو می‌کند که به جورج دبلیوایچ بوش، رییس جمهور پیشین امریکا، صلاحیت داد پس از اشغال کویت توسط صدام حسین بر عراق حمله کند. اما این لایحه مجوز جنگ امریکا در افغانستان را لغو نمی‌کند.

چک شومر، رییس اکثریت مجلس سنا، گفت: "جنگ عراق از دیر زمانیست که پایان یافته است. این مجوز استفاده از نیروهای مسلح نظامی، بیش از هدفی که داشت پابرجا باقی مانده است و ما بیش از این فعال نگهداشتن آن را توجیه کرده نمی‌توانیم."

او افزود که اداراه‌های روسای جمهور آینده در این کشور می‌توانند از باقی ماندن این مجوزها سوی استفاده کنند.

چون این مجوز به رییس جمهور صلاحیت می‌دهد که علیهٔ‌ آنچه دموکراسی در عراق را تهدید می‌کند، دستور دهد، در دههٔ گذشته با استفاده از این مجوز چندین اقدام نظامی توجیه شده است. به گونهٔ مثال به نیروهای امریکایی مستقر در عراق اجازه داده شد تا در مقابل ملیشه‌های متحد ایران که بر پایگاه‌های نیروهای امریکایی راکت پرتاب کرده اند، دست به اقدام تلافی جویانه بزنند.

یک مثال عمدهٔ آن در جنوری سال ۲۰۲۰ بود، زمانی که نیروهای امریکایی در بغداد به دستور دونالد ترمپ، رییس جمهور پیشین امریکا، قاسم سلیمانی، فرمانده قدس سپاه پاسداران ایرانی را از بین بردند.

سکات اندرسن، تحلیلگر قانون امنیت ملی در انستیتیوت بروکنگز گفت هراس آن وجود دارد که رییس جمهور با استفاده از این مجوز در لفافهٔ تهدید تهران علیه عراق،‌ با ایران وارد جنگ شود.

اما جوبایدن، رییس جمهور ایالات متحده، از آغاز کارش منحیث رییس جمهور در سال ۲۰۲۱ از کانگرس خواست تا مجوزهای جنگ‌های عراق را لغو کند.

این لایحه که در نهایت هفتهٔ آینده در مجلس سنا به رای گیری نهایی گذاشته شده و سپس به مجلس نمایندگان فرستاده خواهد شد، مجوز سال ۲۰۰۱ جنگ افغانستان را لغو نمی‌کند.

مجوز جنگ افغانستان صلاحیت گسترده به رییس جمهور می‌دهد تا علیه القاعده و متحدین آن دستور استفاده از قدرت نظامی را بدهد. با استفاده از این مجوز، نیروهای امریکایی در کشورهای مختلف مانند سوریه، یمن،‌ سومالیا و دیگر بخش‌های افریقا اقدام کرده اند.

جو بایدن به تاریخ اول اگست ۲۰۲۲ اعلام کرد که ایمن الظواهری، رهبری شبکهٔ القاعده،‌ در اثر حملهٔ طیارهٔ بی‌سرنشین امریکا در کابل کشته شد، اقدامی که به استفاده از مجوز جنگ در افغانستان اشاره می‌کند.

ادارهٔ بایدن امروز با نشر اعلامیه‌ای گفت که رییس جمهور آماده است برای تعویض سایر مجوزهای که تاریخ آن انقضا شده‌ در چوکات مشخص که برای حفاظت از امریکایی‌ها در مقابل تهدیدات عصری تروریست‌ها بیشتر مناسب باشد،‌ کار کند.

XS
SM
MD
LG