لینک های دسترسی

Breaking News

ملل متحد به سعودی: حملات هوایی بر یک زندان در یمن به گونۀ شفاف بررسی شود


وابسته گان زندانیان کشته شده اجساد عزیزان شانرا برای دفن کردن انتقال میدهند
وابسته گان زندانیان کشته شده اجساد عزیزان شانرا برای دفن کردن انتقال میدهند

سازمان ملل متحد به روز جمعه ۲۸ جنوری ( هشتم دلو) از ایتلاف به رهبری عربستان سعودی خواست که حملات هوایی اخیر بر یک زندان تحت اداره شورشیان حوثی را به گونه مستقل و شفاف بررسی کند.

به تاریخ ۲۱ ماه جنوری یک زندان حوثی‌ها در شهر شمالی صعده دریک مدت کوتاه مورد سه حمله هوایی پیهم قرار گرفت، این حملات یکی از مرگبارترین واقعات جنگ داخلی هفت ساله یمن به شمار می‌رود.­­­

به اساس معلومات ابتدایی کارکنان نهادهای خیریه، دراین حملات ۹۱ زندانی کشته شده و ۲۳۶ تن دیگر زخم برداشته اند.

روپرت کولویل سخنگوی بخش حقوق بشر سازمان ملل متحد می‌گوید که کارمندان این سازمان به شهر صعده مواصلت کرده و روی تصدیق ارقام تلفات ملکی کار می‌کنند.

آقای کولویل گفت:" هنگام حمله بالای این زندان در آن ۱۳۰۰ زندانی محلی و ۷۰۰ پناهجو نگهداری می‌شدند و معلومات که ما به دست آورده ایم از یک صحنه دلخراش، کشتار و جراحت و ویرانی حکایت می‌کند."

او افزود که شماری مجروحین به حدی زیاد است که کارکنان صحی محلی به کسانیکه به مراقبت‌های عاجل نیاز دارند، رسیدگی لازم کرده نمی‌توانند.

ایتلاف به رهبری عربستان سعودی می‌گوید که تحقیقات را در مورد این حملات آغاز کرده است؛ تحقیقاتی که ملل متحد می‌گوید باید به صورت شفاف، مستقل وغیرجانبدارنه و به اساس معیارهای بین المللی انجام شود.

این مقام ملل متحد اضافه کرد که اگر ایتلاف به رهبری عربستان می‌خواهد بررسی هایش اعتبار داشته باشد، باید واضح سازد که چرا این زندان را مورد حمله قرار داد. باید تمام افرادی که از قوانین بین المللی سرپیچي کرده اند، مسوول دانسته شوند و راهکارهای به وجود آید که جلو چنین اتفاقات را در آینده بگیرد.

وی افزود: " تیم ما هفته گذشته از این زندان که در گذشته یک مرکز نظامی بود، دیدن کرد، آنان دریافتند که از این محل حال برای مقاصد نظامی استفاده صورت نمی‌گرفت."

به اساس معلومات سازمان ملل متحد ایتلاف به رهبری عربستان سعودی در جریان سال گذشته میلادی در هرماه در مناطق مختلف یمن تا ۶۰۰ حمله هوایی انجام داده است و شورشیان حوثی نیز ۳۴۰ حمله راکتی و درون را بالای اهداف مختلف در خاک عربستان سعودی اجرا کرده اند.

ایتلاف به رهبری سعودی از نیروهای حکومتی یمن و ملیشه های متحد آن که برضد شورشیان حوثی می‌جنگند، حمایت می‌کند، در حالیکه ایران از شورشیان حوثی حمایت می‌کند.

این ایتلاف از سال ۲۰۱۵ دربخش‌های مختلف یمن مواضع شورشیان حوثی را هدف قرار می‌دهد.

موج تازه حملات هوایی در یمن پس از حمله راکتی و درون شورشیان حوثی برامارات متحده عرب به تاریخ ۱۷ جنوری آغاز شد.

در جنگ یمن که حدود هفت سال پیش آغاز شده، حدود ۳۷۷۰۰۰ فرد ملکی کشته شده اند. ۶۰ فیصد این رقم را مرگ ومیر ناشی از پیامدهای غیرمستقیم جنگ چون بیماری ها و گرسنگی تشکیل میدهد.

XS
SM
MD
LG