لینک های دسترسی

Breaking News

رفتن‌ افغان‌ها به خارج برای درمان کاهش یافته است - وزارت صحت


وزارت صحت عامه افغانستان می‌گوید که میزان مراجعه افغان‌ها به کشورهای همسایه برای مداوا و تشخیص، کاهش یافته است.

این وزارت، تلاش می‌کند که با حمایت اداره انکشافی ایالات متحده در افغانستان، به صورت مشترک با تاجران هندی، شرکت‌ تولید دوا و مرکز تشخیص امراض را در این کشور بسازد.

وزارت صحت عامه افغانستان، قراردادهای ساخت یک مرکز تولید محصولات صحی، یک مرکز همودیالیز که برای تداوی امراض کلیوی کمک خواهد کرد، یک فابریکه تولید دوا و یک مرکز تشخیص امراض را با تاجران هندی و یک کمپنی افغانی امضا کرد.

ارزش این قراردادها بیش از ۱۲ میلیون دالر گفته شده که از سوی اداره انکشافی ایالات متحده برای افغانستان USAID به اجرا گذاشته خواهد شد.

فیروزالدین فیروز، وزیر صحت عامه افغانستان گفت که مرکز تشخیصه به گونۀ مجهز ساخته خواهد شد و هدف آن سرمایه گذاری، تلاش برای تشخیص و حل مشکل افغان‌ها در داخل کشور است.

آقای فیروز گفت "در حدود ۱۲ میلیون دالر قرارداد است، بخاطر مرکز تشخیصیه است ... بخاطر ساختن فابریکه دوا است، قراردادهای دیگر هم در حدود ۳۰ تا ۵۰ میلیون دالر در هند امضا شده بود. صحبت‌های (جریان دارد) که چطور قدم‌های بعدی را جهت عملی شدن در افغانستان برداریم".

آقای فیروز افزود که با تلاش‌های اداره انکشافی ایالات متحده برای افغانستان USAID از دوسال به این‌سو، گفتگو با تاجران و شفاخانه‌های هندی در مورد بهبود سکتور صحت، جریان داشته اشت.

پیتر ناتلیو، رئیس دفتر اداره انکشافی ایالات متحده برای افغانستان گفت که حمایت‌های شان را از سکتور صحت افغانستان برای ارائه خدمات مصؤون و بهتر برای شهروندان این کشور، به ویژه زنان و کودکان، ادامه می‌دهند.

"اداره انکشافی ایالات متحده، تا سال دو هزار و دو وزارت صحت عامه افغانستان را حمایت می‌کند، تا خدمات اولیه صحی را برای همه افغان‌ها قابل دسترس بسازد و بهبود ببخشد کیفیت خدمات را. نتیجه حمایت جامعه جهانی به شمول اداره انکشافی ایالات متحد از حکومت افغانستان، این بوده که دست‌آوردهای چشم‌گیر در بخش صحت داشته باشد".

عبیدالله نورستانی، رئیس شرکت رایل ستارفارما، که یک جانب این قراردادها است، گفت که مرکز تشخیصیه نخست در کابل ساخته خواهد شد و پس از آن، تلاش می‌شود، در چهار زون افغانستان یک مرکز ایجاد گردد.

آقای نورستانی افزود که این مرکز، ظرفیت، تشخیص تمام امراض را خواهد داشت و به مجهزترین شکل ساخته خواهد شد.

"هنوز هم افغان‌ها به خارج از کشور می‌رود و تمام سهولت‌ها نیست، در حدود پنجاه تا شصت درصد سهولت است، وقتی که مرکز تشخیصیه به طور کامل در افغانستان باشد، ضرور نیست که یک افغان به مملکت‌های همسایه برود بخاطر موضوع تشخیص".

وزیر صحت عامه افغانستان گفت که بربنیاد آمارها، سالانه در حدود سه صد میلیون دالر، از طریق افغان‌های که به تداوی، خارج از افغانستان می‌روند، از کشور بیرون می‌شد؛ اما این مقام افغان افزود که در حال حاضر، در این رقم کاهش آمده است.

وزیر صحت افغانستان، امکان اجرای عملیات‌های قلبی، تعویض مفصل و عملیات گرده در افغانستان را دلیل کاهش میزان رفتن افغان‌ها برای تداوی به خارج از افغانستان خواند.

XS
SM
MD
LG