لینک های دسترسی

Breaking News

طالبان حکومت موقت می خواهند – منابع


نماینده گان دفتر سیاسی طالبان در قطر
نماینده گان دفتر سیاسی طالبان در قطر

زلمی خلیلزاد، مشاور وزارت خارجه امریکا برای صلح افغانستان، هفته گذشته باز با نماینده گان دفتر سیاسی طالبان در قطر صحبت نمود. با آن که نه آقای خلیلزاد و نه نماینده گان طالبان جزئیات این گفت و شنود را بیان کرده اند، یک مقام طالبان که نخواسته است نامش گرفته شود به آژانس اسوشیتد پرس گفته است که در ملاقات با خلیلزاد، ملا خیرالله خیرخواه (والی پیشین طالبان برای ولایت هرات) و ملافاضل (یکی از فرماندهان ارشد نظامی طالبان) هم حضور داشتند.

خیرخواه و فاضل در میان پنج مقام پیشین طالبان بودند که در سال ۲۰۱۴ در بدل رهایی یک نظامی امریکایی که در اسارت طالبان بود، از زندان گوانتانامو آزاد گردیده و در قطر مستقر شدند.

اسوشیتد پرس به نقل از دو منبع که از جزئیات ملاقات خلیلزاد با نماینده گان طالبان آگاهی داشتند گزارش داده است که طالبان پیشنهاد خلیلزاد برای اعلان آتش بس را رد نمودند.

به استناد همین منابع، طالبان همچنان با برگزاری انتخابات ریاست جمهوری افغانستان در اپریل ۲۰۱۹ مخالفت ورزیده اند. به عوض انتخابات، طالبان پیشنهاد تشکیل یک ادارهء موقت به ریاست عبدالستار سیرت را داده اند.

سیرت ۸۱ ساله از شخصیت های نزدیک به شاه سابق محمد ظاهر شاه بود که در نخستین دور انتخابات ریاست جمهوری افغانستان در سال ۲۰۰۴، نامزد بود. آقای سیرت که در نخستین دور مذاکرات بن (۲۰۰۱) هم نامزد ریاست ادارهء موقت بود، در بیشتر از یک و نیم دههء گذشته فعالیت سیاسی چشمگیری نداشته است.

مشخص نیست که طالبان که مولوی هبت الله را”امیرالمومنین“ می خوانند، چرا برای تشکیل یک حکومت موقت به رهبری آقای سیرت پیشنهاد ارائه کرده اند. طالبان در گذشته خروج تمام نیروهای خارجی از افغانستان را عمده ترین پیش شرط ختم جنگ اعلان کرده بودند.

XS
SM
MD
LG