لینک های دسترسی

Breaking News

خلیلزاد بازدید خود از افغانستان و کشورهای منطقه را آغاز کرد


زلمی خلیلزاد، نماینده ویژه ایالات متحده امریکا برای روند صلح افغانستان روز پنجشنبه (۱۷ عقرب) دور دوم سفر خود را به افغانستان و کشورهای منطقه آغاز کرد.

وزارت خارجه ایالات متحده امریکا گفت که هدف این سفر آقای خلیلزاد تشدید تلاش ها برای آغاز مذاکرات صلح بین دولت افغانستان و گروه طالبان است.

قرار است آقای خلیلزاد در جریان این سفر ۱۲ روزه که در ۲۰ نومبر (۲۹ عقرب) به پایان می رسد به پاکستان، امارات متحده عربی و قطر نیز برود.

زلمی خلیلزاد پس از آنکه به حیث نماینده ویژه ایالات متحده امریکا برای روند صلح افغانستان گماشته شد، در ماه اکتوبر نیز در یک سفر ده روزه به منطقه آمد و به افغانستان، پاکستان، قطر، امارات متحده عربی و عربستان سعودی رفت.

این مقام امریکایی در سفر گذشته خود با نمایندگان گروه طالبان در دوحه، پایتخت قطر نیز ملاقات کرده بود.

وزارت خارجه ایالات متحده امریکا با نشر یک اعلامیه گفت: "خلیلزاد در جریان سفر اخیر اش به منطقه از حکومت افغانستان و طالبان خواست تا نمایندگان با صلاحیت شان را برای آغاز مذاکرات معرفی کنند... او (خلیلزاد) از اینکه هر دو جناح در این راستا اقداماتی انجام داده اند، دلگرم شده است."

وزارت خارجه ایالات متحده امریکا تاکید کرده است که واشنگتن به یک راه حل سیاسی در افغانستان که "منجر به پایان جنگ و تهدید دهشت افگنان در برابر ایالات متحده و جهان" شود، متعهد می باشد.

یک مقام ارشد گروه طالبان پس از ملاقات با زلمی خلیلزاد در دوحه، پایتخت قطر گفت که آقای خلیلزاد در این ملاقات خواستار اعلام آتش بس شش ماهه توسط طالبان شده بود.

نماینده ویژه ایالات متحده امریکا برای روند صلح افغانستان در حالی برای دومین بار به افغانستان و کشورهای منطقه می رود که قرار است روز جمعه (۱۸ عقرب) نشست صلح مسکو برای افغانستان برگزار شود.

در این نشست بر علاوه معاونین شورای عالی صلح افغانستان، نمایندگان گروه طالبان و ۱۲ کشور نیز اشتراک می کنند.

خبرگزاری رویترز گزارش داده که حامد کرزی، رئیس جمهور پیشین افغانسان و عطا محمد نور، والی پیشین بلخ نیز اشتراک شان را در نشست مسکو تایید کرده اند.

XS
SM
MD
LG