لینک های دسترسی

Breaking News

تیراندازی سرباز افغان بر نظامیان خارجی در هرات


مقام های امنیتی در غرب افغانستان تأیید کرده اند که یک سرباز افغان در قوماندانی لوای پنجم سرحدی هرات، بر نیروهای خارجی تیراندازی کرده است.

این درگیری امروز چهارشنبه، حوالی ساعت یازده قبل از ظهر اتفاق افتاده و اما به نظامیان خارجی تلفاتی وارد نشده است.

جنرال نور الله قادری، قوماندان قول اردوی ۲۰۷ ظفر در هرات امروز چهارشنبه (۱۲جدی) به صدای امریکا گفت که یک سرباز قوای سرحدی؛ با سلاح دست داشته‌اش بر نیروهای ایتالیایی و سایر قوای سرحدی گلوله باری کرده است که در نتیجه یک سرباز افغان زخمی شده و فرد مهاجم نیز در درگیری متقابل کشته شده است.

به گفته جنرال قادری، در این درگیری به نیروهای ایتالیایی آسیبی نرسیده است.

در همین حال، یک مقام امنیتی افغان در ولایت هرات که خواست نامش ذکر نشود،‌ به صدای امریکا گفت که این سرباز افغان پس از آن توسط سربازان ایتالیایی کشته شد که با استفاده از راکت، وسایط نظامی نیروهای خارجی را هدف قرار داد.

تاکنون ماموریت حمایت قاطع در افغانستان در مورد این حمله چیزی نگفته است.

قوای بین المللی مستقر در افغانستان در ماه عقرب امسال، پس از آن که یک سرباز امریکایی توسط یکی از نیروهای افغان مورد حمله قرار گرفت، ماموریت حمایت قاطع ناتو در افغانستان اعلام کرد که نیروهای آن پیمان تماس "رو در رو" را با قوای امنیتی افغان به طور موقت کاهش داده است.

کنت پیترس، سخنگوی ماموریت حمایت قاطع، به تاریخ ۴ عقرب سال روان به صدای امریکا گفته بود که اوضاع کنونی در افغانستان موجب شده تا قوای ناتو مستقر در آن کشور اقداماتی را روی دست بگیرد تا امنیت و مصونیت قوای امریکایی و خارجی در افغانستان تامین شود.

در اثر حملات "سبز بر آبی" از سال ۲۰۰۸ میلادی تا حال، بیش از ۱۵۰ تن از نیرو های امریکایی و ناتو در افغانستان کشته شده و بیش از ۲۰۰ تن از نیرو های خارجی در این مدت زخمی شده اند.

XS
SM
MD
LG