لینک های دسترسی

Breaking News

واکنش‌ها به تاخیر انتخابات ریاست جمهوری افغانستان


تصمیم تازه کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان مبنی بر ۳ ماه تأخیر در برگزاری انتخابات ریاست جمهوری، واکنش‌هایی را در پی داشته است.

پیش از این، ۳۱ حمل ۱۳۹۸ خورشیدی زمان برگزاری انتخابات تعیین شده بود، اما این کمیسیون به روز یک شنبه در تصمیم خود تجدید نظر کرده و زمان برگزاری انتخابات ریاست جمهوری را ۲۹ سنبله ۱۳۹۸خورشیدی اعلام کرد.

کمیسیون مستقل نظارت بر تطبیق قانون اساسی افغانستان، در واکنش به این تصمیم، تأخیر برگزاری انتخابات پیشرو را "نقض صریح قانون اساسی" دانسته و خواستار برگزاری انتخابات در زمان معین آن است.

عبدالرووف هروی، منشی این کمیسیون امروز سه شنبه (۱۱جدی) به صدای امریکا گفت: "هر نوع تأخیر در انتخابات مشروعیت نظام را زیر سوال می‌برد و انتخابات باید در وقت آن برگزار شود".

قرار است همزمان با برگزاری انتخابات ریاست جمهوری افغانستان، انتخابات شورای ولایتی، شورای ولسوالی‌ها و انتخابات پارلمانی غزنی نیز برگزار شود.

حنیف اتمر، یکی از نامزدان احتمالی ریاست جمهوری با نشر اعلامیه‌ای امروز (سه شنبه) گفته است که برگزاری همزمان چهار انتخابات و با سه ماه تأخیر، می‌تواند افغانستان را به "بحران جدی" رو به رو سازد.

در این اعلامیه آمده است "دوام کار حکومت فعلی در تاریخ ۱ جوزای ۱۳۹۸ به پایان می‌رسد... ادامه کار رهبران حکومت بعد از تاریخ ذکر شده نظام مردم‌سالار افغانستان را با چالش جدی رو به رو نموده و کشور را به سمت بحران پیش خواهد برد".

همچنان جریان محور مردم افغانستان، به رهبری رحمت‌الله نبیل، مخالفت‌اش را در باره این تصمیم در نشستی خبری اعلام کرد.

داوود علی نجفی، عضو و رئیس کمیته انتخابات این جریان، ادعا کرد که تصمیم تأخیر انتخابات ریاست جمهوری به "دستور حکومت وحدت ملی صورت گرفته که هدف آن زمینه‌سازی برای دخالت و مهندسی انتخابات پیشرو است".

در همین حال، عبدالعزیز ابراهیمی، معاون کمیسیون مستقل انتخابات به صدای امریکا گفت که تصمیم سه ماه تأخیر در برگزاری انتخابات ریاست جمهوری، به هدف رفع مشکلات و اصلاحات تشکیلات و فهرست رأی‌دهندگان گرفته شده است.

اما در این میان، حکومت افغانستان با استقبال از تصمیم تازه کمیسیون مستقل انتخابات، تاکید کرده که این کمیسیون را برای برگزاری یک انتخابات شفاف همکاری می‌کند.

روز گذشته معاونت سازمان ملل متحد در افغانستان، در اعلامیه‌ای گفته بود که مشکلات و کوتاهی‌های انتخابات‌ پارلمانی نباید بار دیگر در انتخابات پیشرو تکرار شود.

سفارت امریکا در کابل نیز، خواستار اصلاحات در نهادهای انتخاباتی شده است.

جان بس، سفیر امریکا در کابل در صفحه تویترش تاکید کرده که شهروندان افغانستان مستحق داشتن نهادهایی اند که از توانایی بالای برخوردار باشند.

XS
SM
MD
LG