لینک های دسترسی

Breaking News

کشمکش کمیسیون‌های انتخاباتی در مورد آرای کابل ادامه دارد


با وصف پادرمیانی معاون رئیس جمهور، قاضی القضات و لوی سارنوال افغانستان میان کمیسیون‌های انتخاباتی افغانستان، به نظر می‌رسد که اختلافات این دو کمیسیون در مورد ابطال آرای انتخابات پارلمانی ولایت کابل، حل ناشده باقی مانده است.

کمیسیون شکایات انتخاباتی روز پنجشنبه اعلام کرد که به دلیل "ارتکاب جرایم انتخاباتی توسط برخی مسوولان کمیسیون انتخابات" آرای انتخابات ولسی جرگۀ کابل باطل است.

اما پس از مداخله حکومت و جلسه مشترک دو کمیسیون انتخاباتی با مسوولان ارشد دولت به روز جمعه ۱۶ قوس (هفتم دسمبر) کمیسیون شکایات انتخاباتی توافق کرد تا تصمیم خود مبنی بر ابطال همه آرای انتخابات پارلمانی ولایت کابل را باز نگری کند.

در این جلسه قرار بر آن شد تا کمیسیون مستقل انتخابات اسناد ضروری چون فهرست رایدهندگان، مراکز انتخاباتی بایومتریک شده، ژورنال‌ها، جدول‌های نتایج و سایر مدارک را در جریان ۴۸ ساعت در اختیار کمیسیون شکایات انتخاباتی قرار دهد.

داکتر علی رضا روحانی، سخنگوی کمیسیون شکایات انتخاباتی، عصر یک شنبه ۱۸ قوس (۹ دسمبر) به صدای امریکا گفت که کمیسیون مستقل انتخابات تا کنون این اسناد را فراهم نکرده است.

آقای روحانی در پی نشست مشترک با اعضای کمیسیون مستقل انتخابات گفت که باید بازشماری آرای موجود ولایت کابل به گونۀ شفاف صورت گیرد، زیرا به گفتۀ وی روش قبلی مملو از "تقلب و تخلف" بود. او گفت "کمیسیون مستقل انتخابات تعهداتی دادند که کار را انجام می دهند و ما منتظر عملی شدن وعده های شان استیم ".

در همین حال، مسوولان کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان مدعی اند که تمام اسناد مورد نیاز را در دسترس کمیسیون شکایات انتخاباتی قرار داده است.

عبدالعزیز ابراهیمی، معاون سخنگوی کمیسیون مستقل انتخابات، گفت روند بازشماری و تفتیش آرای کابل از چهار روز به اینسو متوقف شده است تاکمیسیون شکایات انتخاباتی از این روند نظارت کند.

آقای ابراهیمی به صدای امریکا گفت که در صورتیکه دوشنبه ۱۹ قوس (۱۰ دسمبر) اعضای کمیسیون شکایات انتخاباتی به خاطر ادامۀ بازشماری آرای کابل حضور نیابند، آرا در حضوراعضای نهادهای ناظر انتخاباتی، نمایندگان احزاب سیاسی و نامزدان بازشماری و تفتیش خواهد شد.

نهادهای ناظر بر انتخابات هشدار می‌دهند که اگر روحیۀ همکاری میان کمیسیون‌های انتخاباتی همچنین "ضعیف" باشد، خطر آن وجود دارد که بار دیگر روند انتخابات افغانستان به بحران کشانده شود.

  • 16x9 Image

    عبدالحی ورشان - کابل

    عبدالحی ورشان از 1993 میلادی به حیث گزارشگر رادیو صدای امریکا بخش افغانستان کار می کند. ورشان از سال 2002 به حیث گزارشگر رادیو صدای امریکا در کابل کار می کند. از کارهای برجسته گزارشگری ورشان تهیه گزارش از نشست های مهم سیاسی و نظامی و نشست های بین المللی مربوط به قضیه افغانستان درکابل است. عبدالحی ورشان فارغ التحصیل ادبیات وعلوم بشری از پوهنتون کابل است.
XS
SM
MD
LG