لینک های دسترسی

Breaking News

خلیلزاد: تمام منطقه می‌خواهد طالبان با دولت افغانستان مذاکره کنند


زلمی خلیلزاد، فرستاده ویژه امریکا برای صلح افغانستان گفته است که اگر طالبان مایل به ادامۀ جنگ باشند، امریکا با آن‌ها خواهد جنگید و در این مبارزه در کنار دولت افغانستان قرار خواهد داشت.

آقای خلیلزاد روز چهارشنبه (۱۶ جنوری) در گفتگویی با شماری از خبرنگاران در سفارت امریکا در کابل گفت "اگر طالبان بخواهند صحبت کنند، صحبت می‌کنیم. اگر بخواهند بجنگند، می‌جنگیم. امیدواری ما این است که طالبان صلح را انتخاب کنند."

او افزود "اما اگر انتخاب کنند که پای میز مذاکره حاضر نشوند، اگر به جنگ ادامه بدهند، امریکا در کنار مردم و دولت افغانستان قرار گرفته و از آن‌ها حمایت خواهد کرد."

این اظهارات، در واکنش به اعلامیه‌ای طالبان ابراز شد که در آن نسبت به توقف گفتگوها با امریکا هشدار داده بودند.

آقای خلیلزاد که در ادامۀ سفرهایش به کشورهای منطقه در کابل صحبت می‌کرد، گفت که تمام منطقه به این نتیجه رسیده اند که برای رسیدن به صلح در افغانستان، نیاز است تا طالبان با دولت افغانستان گفتگو کنند.

طالبان همواره گفته اند که طرف گفتگوهای آن‌ها صرفا امریکا است و در حضور نیروهای خارجی در افغانستان، با دولت این کشور مذاکره نخواهند کرد.

نمایندگان این گروه تا حالا حداقل سه بار با جانب امریکا دیدار کرده اند؛ ولی آقای خلیلزاد گفته است که تاریخ بعدی گفتگوها با طالبان هنوز معلوم نیست.

آقای خلیلزاد گفت "امیدوار هستیم بزودی اتفاق بی‌افتد. این چیزیست که رویش کار می‌کنیم."

یکی از تقاضاهای اصلی طالبان برای گفتگو، خروج سربازان امریکایی از افغانستان بوده است. ولی فرستاده امریکا برای صلح افغانستان می‌گوید که کشورش تمایلی برای داشتن پایگاه‌های دایمی در افغانستان ندارد.

او می‌گوید "ما هرگز نگفته ایم که دنبال پایگاه‌های دایمی در افغانستان استیم."

ولی آقای خلیلزاد افزود "در دراز مدت، ما خواهان داشتن یک رابطۀ همه‌جانبه با افغانستان استیم که روی احترام به قربانیان هفده سال گذشته استوار بوده و آینده بهتری را برای افغان‌ها فراهم کند. این رابطه، شامل روابط نظامی، دپلماتیک و اقتصادی خواهد بود."

XS
SM
MD
LG