لینک های دسترسی

Breaking News

طالبان با حکومت افغانستان صلح کنند – مولانا فضل‌الرحمان


رهبر جمعیت علمای اسلام پاکستان گفته است که به همان اندازه که مذاکرات طالبان با امریکا مهم است، مذاکرۀ آن گروه با حکومت افغانستان نیز اهمیت دارد.

مولانا فضل‌الرحمان از طالبان خواست که با حکومت افغانستان نیز در مورد صلح مذاکره کنند. او خطاب به طالبان گفت که یک جانب مذاکرات صلح امریکا و جانب دیگر حکومت افغانستان است.

مولانا فضل‌الرحمان در صحبت با صدای امریکا گفت "آنان طالبان افغانستان اند و جنگ شان نیز با حکومت افغانستان است. صلح داخلی آنان نیز به همان اندازه مهم است که مذاکرات شان (طالبان) با امریکا حایز اهمیت می‌باشد. از دید من، برای تامین امنیت داخلی به مذاکرات داخلی نیاز است".

ظاهراً این بیانات، تغییر آشکار را در موضعگیری آقای فضل‌الرحمان در قبال جنگ افغانستان نشان می‌دهد، زیرا او در گذشته جنگ طالبان را در افغانستان "جهاد" خوانده و از شورشگری طالبان اعلام پشتیبانی کرده بود.

مولانا فضل‌الرحمان اینبار جنگ طالبان را "جهاد" نخواهد و به پرسش مشخصی در پیوند با این موضوع پاسخ محتاطانه ارایه کرد و گفت "حالت حساس است و در چنین حالاتی به طرح اینگونه پرسش نیاز نیست. ما دفاع طالبان را دفاع جایز خوانده ایم و اینکه این دفاع جهاد است یا نه، جهاد نیست. این موضوع را به آینده بگذارید. می‌خواهیم با رویۀ مثبت وضعیت به پیش برود و ما حامی صلح استیم".

مولانا فضل‌الرحمان در حالی طالبان را به مذاکرات صلح با حکومت افغانستان ترغیب کرده است که مذاکرات مستقیم میان نمایندگان طالبان و مقام‌های امریکایی آغاز شده است، اما تا ایندم طالبان حاضر به مذاکره با حکومت افغانستان نشده اند.

XS
SM
MD
LG