لینک های دسترسی

Breaking News

سناتور امریکایی: ترمپ متعهد به خروج از افغانستان و سوریه است


سربازان امریکایی در افغانستان

دونالد ترمپ، رئیس جمهور ایالات متحده، چهارشنبه در قصر سفید در جلسه‌ای در بارۀ اوضاع افغانستان و سوریه صحبت کرد.

راند پال، سناتور جمهوری‌خواه امریکایی که در این جلسه اشتراک داشت، گفته است که رئیس جمهور ترمپ کماکان به خروج نیروهای خود از این کشورها متعهد است.

قصر سفید، اخیرا پایان ماموریت نظامی خود را در سوریه اعلام کرد و همزمان گفت که کاهش نیروهای نظامی امریکا در افغانستان را زیر بررسی دارد.

سناتور پاول در توتیر نوشته است "در نشست امروز، او (دونالد ترمپ) روی موضع یک امریکای نیرومند و مخالفت صریح با جنگ‌های خارجی ایستادگی کرد."

این سناتور پرنفوذ امریکایی همچنان نوشته است "اولویت دادن به امریکا، به معنای اعلام پیروزی در افغانستان و سوریه است. رئیس جمهور ترمپ به تعهدات خود عمل می‌کند."

احتمال کاهش حضور نظامی امریکا در افغانستان، نگرانی‌هایی را نسبت به پیامدهای امنیتی آن بوجود آورده است.

اگرچه دولت افغانستان گفته که این مسله روی امنیت این کشور تاثیری نخواهد گذاشت، اما شماری از سیاستمداران هشدار داده اند که خروج زودهنگام از افغانستان، دستاوردهای هفده سالۀ این کشور را به هدر خواهد داد.

گزارش رند

همزمان، نهاد پژوهشی رند (RAND) که مقر آن در واشنگتن است، در یک گزارش تازه هشدار داده که خروج نظامیان امریکایی از افغانستان، این کشور را با فروپاشی روبرو خواهد کرد.

در این گزارش که از سوی شماری از دپلمات‌ها و نظامیان سابق امریکایی نوشته شده، آمده است که کمرنگ شدن حضور امریکا در افغانستان، منجر به گسترش نفوذ طالبان شده و این کشور را درگیر یک جنگ داخلی خواهد کرد.

خروج سربازان امریکایی از افغانستان، از خواست‌های اصلی گروه طالبان است. این گروه اخیرا تهدید کرد که اگر امریکا مایل به گفتگو در این باره نیست، تماس‌های خود با نمایندگان امریکا برای مصالحه در افغانستان را متوقف خواهند کرد.

زلمی خلیلزاد، فرستاده امریکا برای صلح افغانستان نیز در جواب گفت که اگر طالبان مایل به جنگ باشند، نیروهای امریکایی در حمایت از دولت و مردم افغانستان با آن‌ها خواهند جنگید.

در حال حاضر، گفتگوها میان طالبان و امریکا متوقف شده و هنوز تاریخ دقیقی برای دور بعدی این گفتگوها معلوم نیست. پیش از این، نمایندگان طالبان حداقل سه بار با جانب امریکا رو در رو گفتگو کرده اند.

XS
SM
MD
LG