لینک های دسترسی

Breaking News

روسیه: امریکا در افغانستان 'کاملا ناکام' شده است


یک دپلمات ارشد روسی گفته است که "ناکامی کامل" امریکا در افغانستان، سبب شده است که راه برای گسترش نفوذ روسیه در افغانستان هموار شود.

ضمیر کابلوف، فرستاده ویژه روسیه برای افغانستان به خبرگزاری اسوشیتد پرس گفته است که بسیاری از افغان‌ها، به روسیه به عنوان یک میانجی بی‌طرف می‌نگرند که قادر است در روند صلح افغانستان نقش کمک‌کننده داشته باشد.

در چند ماه اخیر، دو نشست با حضور نمایندگان طالبان در مسکو برگزار شده است. در تازه‌ترین نشست، گروهی از سیاستمداران افغان نیز حضور داشتند؛ ولی نمایندگان دولت افغانستان از این جلسات غایب بوده اند.

آقای کابلوف، در عین حال به امریکا توصیه کرده است که سربازان خود را هرچه زودتر از افغانستان بیرون کرده و به جای آن به ارایه کمک مالی به دولت افغانستان تمرکز کند.

درخواست روسیه برای خروج نظامی امریکا از افغانستان، درست در سی‌امین سالروز خروج قشون سرخ اتحاد جماهیر شوروی پیشین از افغانستان صورت می‌گیرد.

خروج نظامی امریکا از افغانستان، از خواست‌های اصلی گروه طالبان است. این درخواست، در اعلامیه پایانی نشست اخیر مسکو نیز تکرار شد.

با این حال، وزارت خارجه امریکا گفته است که هر گونه تصمیم‌گیری در مورد خروج نظامی از افغانستان، بسته به چگونگی پیشرفت مذاکرات صلح با طالبان خواهد بود.

مقامات امریکایی گفته اند که در حال حاضر، هیچ برنامه‌ای برای بیرون کردن سربازان خود از افغانستان ندارند.

XS
SM
MD
LG