لینک های دسترسی

Breaking News

مسلم‌یار: نشست مسکو تنها 'امتیاز دهی' به گروه طالبان بود


آقای مسلم‌یار گفت که صلح باید با ادای احترام به قربانیان هجده سال اخیر افغانستان توام باشد

فضل هادی مسلم‌یار، رئیس مجلس سنای افغانستان از اعلامیۀ پایانی نشست اخیر در مسکو انتقاد کرده و گفته که در این اعلامیه، تنها به خواست‌های طالبان توجه شده است.

آقای مسلم‌یار، در گفتگویی با صدای امریکا گفت که تامین صلح نیاز مردم افغانستان است، اما پایان جنگ باید با ادای احترام به قربانیانی که مردم افغانستان در هجده سال گذشته برای ایجاد و حفظ نظام داده اند، توام باشد.

آقای مسلم‌یار گفت "اعلامیه‌ای که (در نشست مسکو) منتشر شده، در برگیرندۀ حرف‌های گروه طالبان است؛ گروهی تروریستی که دست‌هایشان به خون مردم آلوده است."

او افزود "آنچه در آنجا مطرح شده، تنها به گروه طالبان امتیاز می‌دهد. ما در نظام اسلامی و یا نظامی جمهوری که در آن بسر می بریم، به زندگی عادی و سیاسی خود ادامه می دهیم. ما از صلح حمایت می‌کنیم، اما از صلحی که در آن عزت، تمامیت ارضی و وحدت افغانستان در نظر گرفته شده باشد."

نشست دو روزۀ مسکو که در آن نمایندگان طالبان و شماری از سیاست‌مداران افغان اشتراک کردند، هفته گذشته برگزار شد. حکومت افغانستان که در این نشست حضور نداشت، اعلام کرد که تصامیم شرکت‌کنندگان این اجلاس، هیچ ضمانت اجرایی ندارد.

رئیس سنای افغانستان تاکید کرد که گفتگوهای صلح تنها در صورتی برای افغانستان نتیجۀ مثبت خواهد داشت که با مدیریت و رهبری دولت افغانستان انجام شود.

طالبان تا حالا از دیدار با نمایندگان دولت افغانستان خودداری کرده اند.

روز گذشته، زلمی خلیل‌زاد، فرستاده ویژه امریکا برای صلح افغانستان گفت که حاضر نشدن طالبان برای گفتگو با دولت افغانستان، مهم‌ترین چالشی است که بر سر راه رسیدن به تفاهمی برای صلح در افغانستان وجود دارد.

XS
SM
MD
LG