لینک های دسترسی

Breaking News

وزارت خارجه: طالبانِ شامل در فهرست سیاه حق سفر ندارند


وزارت خارجه افغانستان می‌گوید آن‌عده از افراد طالبان که شامل فهرست سیاه سازمان ملل اند حق سفر به هیچ کشوری را ندارند.

این وزارت می‌گوید که نگرانی خود را نسبت به سفر نمایندگان طالبان از قطر به روسیه برای اشتراک در نشست مسکو، با سازمان ملل متحد شریک کرده است.

صبغت الله احمدی، سخنگوی وزارت خارجه افغانستان روز جمعه (۱۹ دلو) به صدای امریکا گفت که علاوه بر سازمان ملل متحد، بسیاری از کشورها نیز طالبان را به عنوان یک گروه تروریستی می‌شناسند و به این اساس، نمایندگان این گروه‌ حق سفر به این کشورها را ندارند.

آقای احمدی افزود: "درباره سفر نمایندگان (طالبان) از قطر به روسیه ما به سازمان ملل یادآوری کرده ایم؛ شکایت نکرده ایم. این افراد زیر تحریم سازمان ملل بودند و چگونه توانستند که به یک کشور دیگر سفر کنند، به همین منظور ما این موضوع را به کمیته ۱۹۸۸ سازمان ملل یادآور شدیم".

شماری از سیاست‌مداران افغان برای نخستین‌بار به روزهای سه شنبه و چهارشنبه (۵ و ۶ فبروری) با نمایندگان طالبان در مسکو دیدار و گفتگو کردند.

در این نشست هیاتی ده نفری از طالبان به رهبری شیرمحمد عباس استانکزی شرکت کرده بود. آقای استانکزی خواستار حذف نام سران طالبان از فهرست‌های سیاه، رهایی زندانی طالبان و گشایش دفتر رسمی برای طالبان شد تا به گفتۀ وی زمینۀ بیشتر برای تامین صلح هموار شود.

XS
SM
MD
LG