لینک های دسترسی

Breaking News

افغانستان سفیر خود را از اسلام‌آباد فراخواند


بدنبال اظهارات اخیر عمران خان، صدراعظم پاکستان در مورد مذاکرات صلح با طالبان، وزارت خارجه افغانستان اعلام کرده که سفیر خود را از اسلام‌آباد به کابل فراخوانده است.

همزمان با این، معاون سفیر پاکستان در کابل نیز به وزارت خارجه افغانستان احضار شده است.

این اقدامات پس از آن صورت می‌گیرد که عمران خان، صدراعظم پاکستان پافشاری حکومت افغانستان برای مذاکره با طالبان را مانعی در برابر تامین صلح در افغانستان دانسته بود.

آنگونه که شماری از رسانه‌های پاکستانی گزارش کردند، آقای خان گفته است که ایجاد یک حکومت موقت در افغانستان، می‌تواند زمینه را برای تامین صلح در این کشور فراهم کند.

وزارت خارجه افغانستان اما با نشر یک اعلامیه، این اظهارات را "غیرمسولانه" خوانده و گفته که اعتراض خود را به معاون سفیر پاکستان ابراز کرده است.

در این اعلامیه آمده است: "وزارت امور خارجه اعتراض شدید خود را نسبت به اظهارات غیرمسولانۀ صدراعظم پاکستان در مورد روند صلح و ایجاد حکومت موقت ابراز کرده و چنین اظهارات را نمونۀ آشکاری از پالیسی‌های مداخله‌گرانۀ پاکستان و بی‌احترامی به حاکمیت ملی و خودمختاری مردم افغانستان می‌داند."

اعلامیه افزوده است: "وزارت امور خارجه، سفیر افغانستان را از اسلام‌آباد برای گفتگوهای بیشتر در این مورد به کابل فراخوانده است."

زلمی خلیلزاد، فرستاده ویژه امریکا برای صلح افغانستان نیز نسبت به اظهارات صدراعظم پاکستان واکنش نشان داده است.

آقای خلیلزاد در صفحه تویتر خود نوشته که اگرچه پاکستان در مذاکرات صلح با طالبان نقشی سازنده بازی کرده، اما اظهارات اخیر آقای خان سازنده نیست.

او افزوده: "افغان‌ها، و تنها افغان‌ها باید در مورد آیندۀ افغانستان تصمیم بگیرند."

پیش از این نیز صدراعظم پاکستان پیشنهاد کرده بود که راه حل مشکل افغانستان، ایجاد حکومت موقت است که به باور آقای خان "بتواند از تمام افغان‌ها نمایندگی کند."

XS
SM
MD
LG