لینک های دسترسی

Breaking News

عمران خان: حکومت آینده افغانستان همه‌شمول خواهد بود


عمران خان، صدر اعظم پاکستان با اشاره به دور اخیر مذاکرات بین امریکا و گروه طالبان گفته است که صلح "به زودی" در افغانستان برقرار می شود.

عمران خان روز جمعه (۲۴ حوت) در جمعی از مردم در منطقه قبایلی باجور در نزدیکی مرز با افغانستان گفت که روند کنونی صلح به ثبات، بهبود تجارت و رفاه اقتصادی در منطقه منجر خواهد شد.

صدر اعظم پاکستان افزود: "مذاکرت با طالبان آغاز شده است. اگر خواست خدا بود، برادران ما در افغانستان در آینده نزدیک در صلح کنار هم زندگی خواهند کرد."

عمران خان هم‌چنین گفت که امیدوار است حکومتی در افغانستان تشکیل شود که بتواند از همه افغان‌ها نمایندگی کند.

او گفت "یک حکومت خوب در افغانستان ایجاد خواهد شد، حکومتی که از همه افغان ها نمایندگی خواهد کرد. جنگ خاتمه می یابد و صلح در آنجا (افغانستان) برقرار می شود."

شاه محمود قریشی، وزیر خارجه پاکستان نیز هفته گذشته پس از پایان دور پنجم مذاکرات بین امریکا و نمایندگان طالبان در قطر که ۱۶ روز طول کشید، از "پیشرفت" های در این مذاکرات خبر داده بود.

صدر اعظم پاکستان در حالی در مورد مذاکرات صلح بین امریکا و نمایندگان گروه طالبان اظهار نظر می کند که حکومت افغانستان گفته است از جزییات این مذاکرات اطلاعی ندارد.

حمدالله محب، مشاور امنیت ملی افغانستان اخیراً با انتقاد تند و بی سابقه از روند مذاکرات امریکا با طالبان گفت که زلمی خلیلزاد، نماینده ویژه امریکا برای روند صلح افغانستان، در مورد این مذاکرات با حکومت افغانستان مشوره نمی کند و معلومات بسیار کم در این مورد به کابل داده می شود.

آقای محب همچنین گفت که در روند مذاکرات امریکا با گروه طالبان "هیچ شفافیت" وجود ندارد و حکومت افغانستان آخرین مرجع می باشد که از این مذاکرات مطلع می شود.

مشاور امنیت ملی افغانستان با اشاره به اظهار نظر شاه محمود قریشی، وزیر خارجه پاکستان در مورد "پیشرفت" در مذاکرات امریکا با طالبان، این پرسش را مطرح کرد که چگونه وزیر خارجه پاکستان از جزییات این مذاکرات آگاه شد در حالیکه تا کنون حکومت افغانستان از آن مطلع نمی باشد.

حکومت افغانستان همواره پاکستان را به حمایت از گروه طالبان و پناه دادن به رهبران طالبان و شبکه حقانی متهم کرده است.

محمد اشرف غنی، رئیس جمهور افغانستان هفته گذشته گفت که روابط طالبان با پاکستان نیز باید در مذاکرات امریکا با طالبان به بحث گرفته شود.

XS
SM
MD
LG