لینک های دسترسی

Breaking News

پمپیو: حملات تروریستی در افغانستان مانع صلح‌خواهی ما نمی‌شود


مایک پمپیو، وزیر خارجه امریکا گفته است که هیچ عمل تروریستی، مانع تلاش آن‌ها برای دسترسی به صلح در افغانستان نخواهد شد.

این اظهارات بدنبال وقوع انفجاری در نزدیکی پایگاه نظامی بگرام مطرح می‌شود که منجر به کشته شدن سه سرباز امریکایی شد.

آقای پمپیو در تویتر خود نوشته است: "من این عمل منزجرکنندۀ تروریستی را محکوم می‌کنم. سربازان امریکایی جان‌های خود را در افغانستان قربان کردند تا ما مصئون بمانیم و هیچ عمل بزدلانۀ تروریستی نمی‌تواند مانع تلاش‌های ما برای دسترسی به صلح شود."

گروه طالبان مسئولیت این حمله را برعهده گرفته اند. یک سخنگوی این گروه ادعا کرد که انفجار ناشی از یک حمله انتحاری به پایگاه ناتو در بگرام بوده است.

کشته شدن سربازان امریکایی در حمله طالبان، در حالی انجام می‌شود که این گروه برای دور بعدی مذاکرات خود با نمایندگان امریکا در مورد احتمال پایان جنگ در افغانستان آماده می‌شوند.

تا حالا حداقل پنج بار مذاکرات پشت درهای بسته میان طالبان و امریکا انجام شده و مقامات می‌گویند که پیشرفت‌هایی در آن صورت گرفته است.

یکی از مسایل مورد بررسی، احتمال خروج سربازان خارجی از افغانستان است. حدود ۱۴۰۰۰ سرباز امریکایی در چارچوب نیروهای ناتو در افغانستان مستقر هستند که عمدتا به آموزش نیروهای امنیتی افغانستان می‌پردازند.

آتش‌بس سراسری و آغاز گفتگوهای "بین‌الافغانی"، از دیگر مراحل مذاکرات صلح با طالبان خوانده شده است.

مقامات امریکایی گفته اند تا زمانی که روی تمام این موارد، به شمول تضمین اینکه افغانستان در آینده تهدیدی در برابر کشورهای خارجی نخواهد بود، به نتیجه نرسند، توافقات صلح با طالبان نهایی نخواهد شد.

XS
SM
MD
LG