لینک های دسترسی

Breaking News

رایزنی در باره نشست قطر؛ محور بحث‌ خلیلزاد در کابل


نمایندهٔ ویژه ایالات متحدهٔ در امور مصالحه افغانستان، در دیدار با رئیس ‌جمهور غنی و سیاسیون در بارهٔ برگزاری نشست "بین‌الافغانی" که قرار است هفته آیندهٔ در دوحه برگزار شود، گفتگو کرده است.​

زلمی خلیلزاد، در ادامه سفرهایش به منطقه هفته گذشته به کابل رسید و سلسله دیدارهایش را در مورد گفتگوهای صلح افغانستان با مقام‌های حکومت و چهره‌های سیاسی افغان آغاز کرد.

آقای خلیلزاد در پایان این سفرش به کابل در صفحه تویتر خود نگاشته است "امروز "یک‌شنبه" نشست مهمی را با رییس ‌جمهور غنی داشتم، ما در این نشست به کار مشترک با افغان‌ها در سطح احزاب و جامعه تاکید کردیم، مردان، زنان، جوانان و نو جوانان همه در گفتگوهای 'بین‌الافغانی' در نشست دوحه و مذاکرات نهایی شرکت خواهند کرد".

نمایندهٔ ویژه ایالات متحدهٔ در امور مصالحه افغانستان، تاکید کرده است که به زودی با نمایندگان مذاکره کننده حکومت دیدار خواهد کرد.

سفارت ایالات متحدهٔ در کابل هم گفته است که زلمی خلیلزاد پس از گفتگوهای "پردستاورد" با رئیس جمهورغنی و سیاسیون افغان، کابل را ترک کرده است.

این سفارت در اعلامیه‌ای روز یک شنبه (۱۸ حمل) گفته است که آقای خلیلزاد با سران حکومت و چهره‌های سیاسی -جهادی، روی سرعت بخشیدن روند گفتگوهای صلح، پایان دادن به خشونت‌ها و پشتیبانی از نظامیان افغان در صورت ادامهٔ جنگ در افغانستان بحث کرده است.

در این اعلامیه آمده است که برگزاری نشست قطر میتواند "در سرعت بخشیدن روند گفتگوهای صلح" کمک کند.

این در حالی است که روز گذشته عمرداوودزی، سخنگوی شورای عالی مصالحه گفت که قرار است در نشست قطر حکومت نماینده بفرستد.

آقای داوودزی گفت "به گونهٔ مشترک هیأت حکومت افغانستان در نشست قطر اشتراک می‌کند...البته تیم مذاکره کننده به قطر نمی رود ، یک هیأت همه شمول و فرا گیر می‌رود که از افغانستان نمایندگی کرده و با طالبان تبادل نظر کند".

در همین حال، گروه طالبان گفته اند که در نشست قطر که قرار است در وسط ماه اپریل برگزار شود، هیچ فردی به نمایندگی از حکومت افغانستان اشتراک نخواهد کرد.

در اعلامیه‌ای این گروه که ناوقت دیروز (یک شنبه) به نشر رسیده آمده است اگر مانند نشست "بین الافغانی" مسکو چهره‌های حکومتی در آن اشتراک داشته باشند، به گونهٔ شخصی شرکت کرده و دیدگاه‌های شان را در آن ابراز خواهند کرد.

XS
SM
MD
LG