لینک های دسترسی

Breaking News

چهارمین حمله در یک هفته؛ کارمند پولیو در پاکستان کشته شد


مقامات در پاکستان گفته اند که مردان مسلح یک زن کارمند واکسین پولیو را در نزدیکی مرز آن کشور با افغانستان مورد حمله قرار داده و کشته اند.

این چهارمین مورد حمله به کارمندان پولیو در پاکستان ظرف این هفته است.

تازه‌ترین حمله در منطقه چمن، در جنوب‌غرب پاکستان زمانی صورت گرفت که دو مرد مسلح سوار بر موترسایکل، گروهی از کارمندان واکسین را هدف قرار دادند.

سمیع‌الله آغا، یک مقام دولتی پاکستان به خبرگزاری رویترز گفت: "یکی از کارمندان پولیو، به نام رشیده بی‌بی، که حدود ۲۰ سال داشت، کشته شده و یکی دیگر از همکارانش به شدت زخمی شده است."

این هفته، دو مامور پولیس که امنیت کارمندان واکسین پولیو را برعهده داشتند، در دو حمله جداگانه در شمال‌غرب پاکستان کشته شدند و یک کارمند دیگر پولیو نیز در شهر لاهور به ضرب چاقو به قتل رسید.

کارمندان پولیو در شماری از کشورها، از جمله پاکستان و افغانستان همواره مورد تهدید قرار داشته اند. برخی از گروه‌های تندرو بر ضد پولیو تبلیغ کرده و آن را توطیه غرب برای عقیم کردن مسلمانان می‌پندارند.

نهادهای معتبر صحی جهان، از جمله سازمان جهانی صحت و ابتکار جهانی محو پولیو، واکسین پولیو را بی ضرر دانسته و تبلیغات علیه آن را "بی بنیاد" خوانده اند.

روز دوشنبه، شماری از مساجد در شهر پشاور، گزارش‌های نادرستی در مورد بیمار شدن کودکان پس از دریافت واکسین پولیو را منتشر کردند؛ موضوعی که باعث شد هزاران خانواده کودکان‌شان را که واکسین پولیو شده بودند، به بیمارستان‌ها ببرند.

پاکستان، افغانستان و نایجریا، تنها کشورهایی هستند که هنوز بیماری پولیو در آن وجود دارد.

سازمان جهانی صحت گفته است که این بیماری که منجر به فلج و یا مرگ کودکان می‌شود، بدنبال تطبیق سرتاسری واکسین، از سایر نقاط جهان کاملا محو شده است.

XS
SM
MD
LG