لینک های دسترسی

Breaking News

حمایت امریکا و آلمان از 'گفتگوهای بین‌الافغانی' با طالبان


مایک پمپیو، وزیر خارجۀ ایالات متحده و انگلا مرکل، صدراعظم آلمان، در دیداری در برلین، پایتخت آلمان، حمایت خود را از "گفتگوهای بین‌الافغانی" برای پایان جنگ در افغانستان اعلام کرده اند.

وزارت خارجه امریکا می‌گوید که در این دیدار، علاوه بر مسایل مختلفی از جمله ایران، موضوع مصالحه با طالبان در افغانستان نیز به بحث گرفته شده است.

در اعلامیه وزارت خارجه آمده که آغاز گفتگوهای بین‌الافغانی می‌تواند یک "گام کلیدی" برای تامین صلح در افغانستان باشد.

این اظهارات در حالی ابراز می‌شود که ملا هبت‌الله آخوندزاده، رهبر گروه طالبان در پیامی که به مناسب عید فطر منتشر کرده، یک‌بار دیگر گفته است که طالبان حاضر به گفتگو با دولت افغانستان نیستند.

هم‌زمان با این، وزارت خارجه امریکا اعلام کرده که زلمی خلیلزاد، فرستاده ویژه این کشور برای صلح افغانستان، سفر جدید خود را به منطقه و افغانستان آغاز کرده است.

براساس این اعلامیه، قرار است آقای خلیلزاد به افغانستان، پاکستان، قطر و امارات متحده عربی سفر کند. او هم‌چنین قرار است از بلجیم و آلمان دیدن کند.

وزارت خارجه امریکا گفته که آقای خلیلزاد در کابل با مقامات افغان و نمایندگان جامعه مدنی و جریان‌های سیاسی دیدار کرده و نیز در جریان سفرهای بین‌المللی خود، تلاش خواهد کرد تا حمایت جهانی را از روند صلح افغانستان جلب کند.

قرار است آقای خلیلزاد در سفر به دوحه، تازه‌ترین دور مذاکرات خود را با نمایندگان گروه طالبان آغاز کند.

XS
SM
MD
LG