لینک های دسترسی

Breaking News

کاروان صلح‌خواهان هلمندی به مناطق زیر کنترول طالبان می‌روند


کاروان صلح خواهان هلمندی، شهر لشکرگاه مرکز هلمند را به مقصد ولسوالی موسی قلعه این ولایت ترک کرده اند.

بسیاری از ساحات ولسوالی موسی قلعه از چندین سال بدین سو در کنترول گروه طالبان است. اعضای حرکت صلح خواهان هلمندی می‌گویند که آنان می‌خواهند پیام صلح خواهانه شان را به این ولسوالی برسانند.

سی تن از اعضای این کاروان به شمول کهن‌سالان و کودکان روز پنچشنبه هفته گذشته سفر شان را پای پیاده آغاز کردند.

بسم الله وطندوست، سخنگوی کاروان صلح‌خواهان هلمندی روز شنبه (۱۱ جوزا) به صدای امریکا گفت که در مسیر راه برخی از باشندگان هلمندی نیز با آنان یک‌جا شده اند.

آقای وطندوست گفت: "این بار که حرکت خود را آغاز کردیم می خواهیم که تا موسی قعله برویم. هدف ما این است که مشکلات و غم و دردهای مردم محل را بشنویم که در آنجا بالای شان چه می گذرد و این صداها را برای جامعه جهانی برسانیم".

به گفته آقای وطندوست در مسیر راه با شماری از نظامیان افغان و جنگجویان طالبان دیدار کرده اند.

زمری زلاند، عضو کاروان صلح خواهان هلمندی به صدای امریکا گفت که هدف دیگر آنان این است که با از طرف‌های دیگر خواهان آتش بس در روزهای عید اند.

وی گفت: " باشندگان هلمند در جنگ زیان دیدند، این جنگ ها بدبختی‌های زیادی را به وجود آورده است، از لشکرگاه تا موسی قلعه با پای پیاده می‌رویم. آرزوی بزرگ ما در تمام افغانستان تامین صلح است و ما میخواهیم که در روزهای عید سعید فطر آتش بس شود".

در ۲۳ ماه ثور۱۳۹۷ خورشیدی، شماری از جوانان هلمندی از شهر لشکرگاه مرکز ولایت هلمند، این حرکت صلح‌خواهانه را با پای پیاده، آغاز کردند و پس از ۳۸ روز، در ۲۸ جوزا به کابل رسیدند.

این کاروان نخستین جنبشی است که اعضای آن برای دادخواهی تامین صلح ، ۷۰۰ کیلومتر را پیاده طی کردند.

اعضای این کاروان در حالی به ولسوالی موسی قلعه می‌روند که گروه طالبان سال گذشته، کاروان های صلح خواهی در افغانستان را دسیسه دشمن خواندند و از مردم خواستند که خود را از "دسایس پنهان و آشکار استخباراتی اشغالگران" دور نگهدارند.

XS
SM
MD
LG