لینک های دسترسی

Breaking News

مقام امریکایی: گفتگوها با طالبان پیشرفت کرده است


رودنی هنتر، هماهنگ کننده امور سیاسی امریکا در سازمان ملل متحد
رودنی هنتر، هماهنگ کننده امور سیاسی امریکا در سازمان ملل متحد

ایالات متحده امریکا می گوید پیشرفت‌هایی در مذاکرات با طالبان بدست آمده که می‌تواند زمینه را برای نهایی کردن پیش‌نویس توافقی با این گروه فراهم کند.

رودنی هنتر، هماهنگ کننده امور سیاسی امریکا در سازمان ملل متحد گفته است که این پیش‌نویس در برگیرنده تعهد طالبان خواهد بود که اجازه ندهند از خاک افغانستان علیه هیچ کشور دیگری استفاده شود.

آقای هنتر که در نشست شورای امنیت سازمان ملل متحد صحبت می‌کرد گفت که پس از نهایی شدن این پیش‌نویس، در مورد چگونگی حضور نیروهای امریکایی در افغانستان بحث صورت خواهد گرفت. با این حال، او تاکید کرد که حضور نیروهای خارجی در افغانستان، مشروط به وضعیت افغانستان خواهد بود.

او گفت: "امریکا در مذاکرات خود با گروه طالبان در راستای مبارزه با تروریزم، به دستاوردهایی نایل آمده و ممکن به زودی در موقعیتی قرار گیرد تا مسودۀ را که حاوی تعهدات طالبان است، نهایی کند."

روز سه شنبه، یک سخنگوی گروه طالبان در تویتر خود نوشته بود که در گفتگوها با امریکا، روی مسله خروج نیروهای امریکایی از افغانستان به توافق رسیده اند؛ اما این ادعا از سوی زلمی خلیلزاد، نمایندۀ ویژۀ ایالات متحده در امور مصالحۀ افغانستان رد شد.

آقای هنتر نیز گفت: "ایالات متحده به طالبان تصریح کرده که آماده کاهش نیروهای نظامی در افغانستان است؛ اما روی رقم نظامیان و یا یک جدول زمانی خروج به توافق نرسیده ایم. موضع نهایی نیروهای خارجی، با دولت و پس از توافق صلح تعیین خواهد شد."

این اظهارات دیپلومات امریکایی در حالی بیان می شود که جوزف دنفورد، لوی درستیز قوای مسلح ایالات متحده چندی پیش تاکید ورزید که تا زمان حل مشکل تروریزم، نظامیان امریکایی افغانستان را ترک نخواهند کرد.

در مذاکراتی که ایالات متحده با گروه طالبان آغاز کرده، چهار موضوع مورد بحث است که شامل اطمینان دهی طالبان برای عدم استفاده از خاک افغانستان علیه کشور دیگری، چگونگی حضور نیروهای امریکایی در افغانستان، گفتگوهای بین‌الافغانی و برقراری آتش‌بس دوامدار می‌شود.

XS
SM
MD
LG