لینک های دسترسی

Breaking News

عملیات نیروهای افغان در یک شفاخانه چندین کشته داد


سرباز اردوی ملی (عکس از آرشیف)
سرباز اردوی ملی (عکس از آرشیف)

مقام‌های محلی در ولایت میدان وردک تایید کرده اند که در اثر یک عملیات شبانه بر یک شفاخانه در ولسوالی دایمیرداد این ولایت، حداقل چهار نفر کشته شده اند.

فضل‌الرحمن رحیمی، ولسوال دایمیرداد به صدای امریکا گفت که این عملیات در ساحۀ موسوم به "تنگی سیدان" که محل تحت کنترول طالبان است، انجام شده است.

آقای رحیمی گفت که نیروهای امنیتی برای انجام این عملیات، با استفاده از طیاره به داخل شفاخانه پیاده شدند. او گفت: "به شمول مسوول صحی طالبان، مسوول لابراتوار شفاخانه، یک محافظ و یک پایواز مریض کشته شده اند."

ولسوال دایمیرداد افزود که نیروهای امنیتی یکی از داکتران این شفاخانه را نیز با خود برده اند.

به گفتۀ آقای رحیمی، شماری از غیرنظامیان و بیماران در این عملیات زخمی شده اند.

اما شماری از اعضای شورای ولایتی در مورد آمار تلفات و هویت آنها اظهارات متفاوت دارند.

احمد جعفری، عضو شورای ولایتی میدان وردک به صدای امریکا گفت: "سه نفر محافظ شفاخانه کشته شده، دو نفر از داکتران طالبان و سه زخمی دیگر نیز که مربوط به طالبان بودند، کشته شده اند. تمام پرسونل طالبان بودند."

محب‌الله شریف‌زی، سخنگوی والی میدان وردک کشته ‌شدن سه کارمند این شفاخانه را تایید کرد اما گفت که یکی از کارمندان صحی وابسته به طالبان بوده است.

سید رحمان سادات، یک باشنده محل نیز می‌گوید: "نیروهای افغان مسوول شفاخانه را با خود برده و چندین دکان و دو خانه را تخریب کرده اند".

وزارت داخله افغانستان با اظهار بی‌خبری از این موضوع گفت که این عملیات توسط قطعات خاص اردوی ملی انجام شده است.

اما وزارت دفاع افغانستان با نشر یک اعلامیۀ مطبوعاتی طالبان را عامل اصلی تداوم جنگ و خشونت ها در افغانستان دانسته است.

در اعلامیۀ وزارت دفاع آمده است: "دلیل اصلی تلفات مردم ملکی طالبان اند که برای حفاظت خود در برابر نیروهای دفاعی و امنیتی افغان از خانه های مردم و غیرنظامیان به عنوان سپر استفاده می کنند."

  • 16x9 Image

    ظفر بامیانی

    ظفربامیانی از سال ۲۰۱۱ برای رادیو آشنا صدای امریکا با تهیه گزارش از ولایات بامیان، دایکندی و غزنی کار می کند. ظفر بامیانی از سال ۲۰۰۴ کار رسمی خبرنگاری را به حیث گزارشگر، گوینده خبر و تهیه کننده برنامه های فرهنگی با رادیوی محلی بامیان شروع کرد. ظفر مدت یک سال گزارشگر تلویزیون ملی در بامیان نیز بود. ظفر بامیانی فارغ التحصیل  رشته جامعه شناسی از پوهنتون بامیان است.

XS
SM
MD
LG