لینک های دسترسی

Breaking News

کمیته سویدن: قوای افغان کارمندان صحی را در میدان وردک کشته اند


نیروهای امنیتی افغانستان
نیروهای امنیتی افغانستان

کمیته سویدن برای افغانستان حمله به یک مرکز درمانی در ولایت میدان وردک را که می‌گوید در آن چندین کارمند صحی کشته شده اند، محکوم کرده است.

در اعلامیه‌ای که کمیته سویدن منتشر کرده، آمده است که براساس اطلاعات این نهاد، نیروهای امنیتی افغانستان این حمله را انجام داده اند.

اعلامیه گفته است که مرکز درمانی، مربوط به کمیته سویدن بوده و کشته شدن چهار نفر در این حمله تایید شده است، در حالی که یک نفر دیگر تا هنوز ناپدید است.

پیش از این، مقامات محلی در میدان وردک گفته بودند که این عملیات در ساحه موسوم به "تنگی سیدان" ولسوالی دایمیرداد و در محل زیر کنترول گروه طالبان انجام شده است.

فضل‌الرحمان رحیمی، ولسوال دایمیرداد به صدای امریکا گفت که در این عملیات به شمول "مسوول صحی طالبان، مسوول لابراتوار شفاخانه، یک محافظ و یک پایواز مریض" کشته شده اند.

اما دکتر خالد فهیم، رییس برنامه‌های کمیته سویدن برای افغانستان گفته است: "این (حمله) تخطی تکان‌دهنده از قوانین بین‌المللی بشردوستانه است و ما از تمام جناح‌های درگیر مصرانه می‌خواهیم که هدف قرار دادن غیرنظامیان و مراکز درمانی را فورا متوقف سازند."

اعلامیه کمیته سویدن در شرح حادثه نوشته است: "زمانی که نیروهای امنیتی وارد ساختمان شدند، فردی را که یک بیمار را همراهی می‌کرد، به قتل رساندند. چهار نفر دیگر بازداشت شده و از ساختمان بیرون برده شدند. از این جمله، اجساد سه نفر، به شمول دو کارمند کمیته سویدن، در حالی که به ضرب گلوله به قتل رسیده بودند، بعدتر در فاصله حدود ۵۰ متری ساختمان پیدا شد. فرد چهارمی هنوز ناپدید است."

براساس اعلامیه، این مرکز درمانی از سوی وزارت صحت افغانستان تمویل و امور آن از سوی کمیته سویدن به پیش برده می‌شود.

تلاش‌های مکرر صدای امریکا برای دریافت واکنش نهادهای امنیتی افغانستان در مورد این حادثه بی‌جواب ماند و شماری از مقامات نسبت به جزییات این حمله ابراز بی‌اطلاعی کردند.

XS
SM
MD
LG