لینک های دسترسی

Breaking News

هند به ماه سفینه فضایی می‌فرستد


پرتاب سفینه فضایی در هند (عکس از آرشیف)
پرتاب سفینه فضایی در هند (عکس از آرشیف)

ادارۀ تحقیقات فضایی هند اعلام کرده که در نظر دارد هفته آینده یک سفینۀ فضایی را به کره ماه بفرستد.

قرار است این فضاپیما به تاریخ هفتم و یا هشتم ماه سپتمبر به کره ماه نشست کند.

ادارۀ تحقیقات فضایی هند گفته که این ماموریت با هزینۀ ۱۴۱ میلیون دالر، در صدد آزمایش منرال‌های موجود در ماه بوده و تلاش خواهد کرد تا علاوه بر نقشه‌برداری از سطح ماه، منابع آبی را در این کره نیز ردیابی کند.

هند در آستانۀ تبدیل شدن به پنجمین قدرت بزرگ اقتصادی جهان قرار دارد و هم‌زمان، دولت نرندرا مودی در پی نمایش توانایی‌های خود در عرصه تکنالوژی است.

زمانی که هند در ماه مارچ، میزایل جدید ضد ماهوارۀ خود را موفقانه آزمایش کرد، آقای مودی گفت که این مسله ظرفیت هند به عنوان یک قدرت فضایی را در کنار ایالات متحده امریکا، روسیه و چین به نمایش گذاشته است.

علاوه بر این، هند در نظر دارد تا سال ۲۰۲۲ انسان‌ها را نیز به فضا بفرستد؛ کاری که تا حالا تنها سه کشور دیگر قادر به انجام دادن آن شده اند.

برخی از منتقدین سیاست‌های آقای مودی می‌گویند که برنامه‌های فضایی هند، برای کشوری که ۱.۳ میلیارد جمعیت دارد و از فقر گسترده و میزان بالای مرگ و میر کودکان رنج می‌برد، بسیار پرهزینه است.

با این حال، طرفداران این برنامه باور دارند که موفقیت برنامه‌های فضایی هند، می‌تواند اقتصاد این کشور را در درازمدت به شکل چشمگیری تقویت کند.

XS
SM
MD
LG