لینک های دسترسی

Breaking News

سناتور امریکایی: هرگونه توافق با طالبان باید در کانگرس بررسی شود


لندسی گراهام، از سناتورهای جمهوری‌خواه امریکا می‌گوید، لازم است هر گونه توافق میان امریکا و طالبان، به شکل همه‌جانبه از سوی کانگرس و مردم امریکا بررسی شود.

آقای گراهام هم‌زمان با این، از دونالد ترمپ، رییس جمهور امریکا خواسته است که در امضای توافقنامه با طالبان، جانب احتیاط را رعایت کرده و تصمیمی نگیرد که به تقویت گروه‌های افراط‌گرا منجر شود.

او در صفحه تویتر خود نوشته است: "امیدوارم رییس جمهور و گروه کاری‌اش، در مورد تهدید گروه‌های افراطی اسلام‌گرا که از افغانستان متصور است – جایی که حملات یازدهم سپتمبر از آن طراحی شد - تصامیم درست و با دوام اتخاذ کند."

آقای گراهام افزوده: "منتظرم روی هر گونه توافقنامه صلح با طالبان که آینده حضور امریکا در افغانستان را متاثر می‌سازد، در کانگرس جلسات و نشست‌هایی داشته باشیم و بتوانیم آن را به رای‌گیری بگذاریم."

اظهارات این سناتور برجستۀ امریکا در حالی مطرح می‌شود که به گزارش رسانه‌های امریکایی، دونالد ترمپ روز جمعه با اعضای ارشد حکومت خود در مورد آیندۀ صلح در افغانستان تشکیل جلسه داده است.

هفته گذشته هشتمین دور مذاکرات امریکا و طالبان در دوحه به پایان رسید و مقامات گفته اند که توافق میان این دو جناح وارد مراحل نهایی خود شده است.

با این حال، آقای گراهام تاکید کرده که اگر توافق با طالبان، مسوولیت مبارزه با تهدید افراط‌گرایان در افغانستان را از نیروهای امریکایی گرفته و به طالبان واگذار کند، "اشتباه بزرگی" خواهد بود که منجر به تامین صلح نمی‌شود.

آقای گراهام می‌گوید: "هر توافقی که توانایی امریکا برای مبارزه جدی با تروریزم را بگیرد، توافق صلح نیست. در عوض، این مسله راه را برای حملات بیشتر به خاک امریکا و حمله به منافع امریکا در سراسر جهان باز خواهد کرد."

XS
SM
MD
LG