لینک های دسترسی

Breaking News

هشدار تازۀ ترمپ به طالبان: حملات ادامه می‌یابد


دونالد ترمپ، رییس جمهور ایالات متحده امریکا گفته است که سرکوب گروه طالبان که به گفتۀ او ظرف روزهای اخیر به طور بی‌سابقه‌ای شدت گرفته، کماکان ادامه خواهد یافت.

آقای ترمپ که در مراسم یادبود از هجدهمین سالروز حملات یازدهم سپتمبر در وزارت دفاع امریکا صحبت می‌کرد، بار دیگر تاکید کرد که ظرف چهار روز گذشته، گروه طالبان شدیدتر از هر زمانی در سال‌های اخیر مورد حمله قرار گرفته اند.

رییس جمهور ترمپ، مذاکرات صلح با طالبان را که ظرف ۹ ماه گذشته ادامه داشت، اخیرا و بدنبال کشته شدن یک سرباز امریکایی در حملۀ انتحاری کابل، فسخ کرد.

آقای ترمپ گفت: "آن‌ها (طالبان) تصور کردند که با انجام این حمله قوت خود را نشان می‌دهند، اما تمام آنچه را که نشان دادند، ضعف شان بود."

رییس جمهور امریکا همچنان هشدار داد که اگر طالبان بار دیگر قصد حمله به امریکا را داشته باشند، "با چنان قوتی مورد حمله قرار خواهند گرفت که شبیه آن را هرگز ندیده باشند."

او گفت: "اگر به هر دلیلی، آن‌ها (طالبان) دوباره به کشور ما بیایند، ما هر جایی که باشند به دنبال شان رفته و از قدرتی استفاده خواهیم کرد که هرگز شبیه آن را ندیده اند، و من حتی از نیروی هسته‌ای هم صحبت نمی‌کنم."

تقاضای طالبان برای وضاحت امریکا

همزمان با این، گروه طالبان از مقامات امریکایی خواستار وضاحت دربارۀ انگیزه‌های امریکا برای فسخ مذاکرات صلح اند.

سهیل شاهین، سخنگوی دفتر سیاسی طالبان در قطر گفته است که این گروه به گونۀ رسمی از ایالات متحده خواسته است تا در بارۀ لغو این مذاکرات وضاحت بدهد.

نمایندگان ایالات متحده و امریکا پس از نه دور مذاکرات، پیش‌نویس توافق صلح میان دو طرف را تهیه کردند، اما پس از حملۀ انتحاری طالبان در کابل که منجر به کشته شدن یک نظامی امریکایی شد، رییس جمهور ترمپ این مذاکرات را لغو کرد.

با آنکه آقای ترمپ مذاکرات امریکا- طالبان را "منسوخ" خوانده است، برخی از اعضای پیشین گروه طالبان به از سرگیری این مذاکرات خوش بین اند.

مولوی قلم الدین، عضو پیشین گروه طالبان می‌گوید که خواستن وضاحت "حق طالبان" است. او در مصاحبه با صدای امریکا گفت که در مورد آغاز مجدد مذاکرات میان امریکا و طالبان خوشبین است.

با اینحال، حکومت افغانستان تاکید می‌کند که یگانه راه موجود برای پایان بخشیدن جنگ ۴۰ ساله در این کشور، مذاکرات سیاسی بین الافغانی است.

سازمان ملل متحد نیز با ابراز نگرانی از افزایش جنگ و خشونت‌ها در افغانستان، گفته است که یگانه راه حل این بحران، آغاز مذاکرات مستقیم میان حکومت و طالبان است.

XS
SM
MD
LG