لینک های دسترسی

Breaking News

قریشی: نمایندگان طالبان با هیات امریکایی در پاکستان گفتگو می‌کنند


دیدار قریشی با ملا عبدالغنی برادر در اسلام‌آباد
دیدار قریشی با ملا عبدالغنی برادر در اسلام‌آباد

شاه‌ محمود قریشی، وزیر خارجه پاکستان اعلام کرده که قرار است نمایندگان طالبان و هیات امریکایی که سرگرم دیدار از اسلام‌آباد هستند، به شکل مستقیم با هم دیدار کنند.

اما دونالد ترمپ، رییس جمهور ایالات متحده امریکا، در تازه‌ترین اظهارات خود به اعمال فشار نظامی بر طالبان تاکید کرده است.

آقای ترمپ روز پنجشنبه سوم اکتوبر (۱۱ میزان) در پاسخ به پرسش خبرنگار صدای امریکا که آیا تمایلی به از سر گرفتن مذاکرات با طالبان دارد یا نه، گفت: "ما با یک مشکل واقعی روبرو استیم. ما طالبان را به شدت هدف قرار داده ایم..."

با این هم، وزیر خارجه پاکستان که پس از دیدار با نمایندگان گروه طالبان در اسلام‌آباد صحبت می‌کرد، نسبت به دورنمای آغاز دوبارۀ گفتگوها با طالبان ابراز خوشبینی کرد.

آقای قریشی گفت: "پاکستان برای آغاز دوبارۀ گفتگوها تلاش می‌کند تا این روند به یک نتیجه‌گیری معقول برسد. با مسرت به اطلاع تان می‌رسانم که دیدار اخیرم با آن‌ها (طالبان) رضایت بخش بود."

وزارت خارجه پاکستان جدا از این، اعلامیه‌ای منتشر کرده و گفته است که "هر دو جانب (پاکستان و طالبان) روی از سر گیری مذاکرات صلح تاکید کرده اند."

ظرف روزهای اخیر، یک هیات گروه طالبان، به رهبری ملا عبدالغنی برادر، سرگرم دیدار از اسلام‌آباد بوده و با مقامات ارشد حکومت پاکستان دیدار داشته اند.

همزمان با این، زلمی خلیلزاد، فرستادۀ ویژه امریکا برای صلح افغانستان نیز به اسلام‌آباد رفته است؛ هرچند آجندای سفر آقای خلیلزاد در اختیار رسانه‌ها قرار داده نشده است.

دولت افغانستان نسبت به دیدار مقامات پاکستانی با هیات طالبان واکنش نشان داده و از پذیرایی رسمی حکومت پاکستان از نمایندگان طالبان انتقاد کرده است.

XS
SM
MD
LG