لینک های دسترسی

Breaking News

ارگ: نشست طالبان و مقام‌های پاکستان به پروسه صلح کمک نمی‌کند


افغانستان در واکنش به دیدار هیات سیاسی طالبان به رهبری ملا عبدالغنی برادر با مقام‌های پاکستانی گفت که چنین نشست‌ها به تامین صلح در افغانستان کمک نخواهد کرد.

صدیق صدیقی، سخنگوی ریاست جمهوری افغانستان روز پنجشنبه ۳ اکتوبر (۱۱ میزان) به خبرنگاران گفت که طالبان هنوز از خشونت دست نکشیده و تعهدی نسبت به روند صلح نشان نداده اند.

آقای صدیقی افزود: "پروسه صلح تنها وقتی می‌تواند نتیجه داشته باشد که مالکیت و رهبری آن به دست دولت افغانستان باشد. با تاسف طالبان همچنان به خشونت ادامه می‌دهند، در انتخابات ما، حملاتی را بالای ساحات مختلف داشتند، انتخابات ما را تهدید کردند و هنوز هم روایت خشونت دارند."

سخنگوی ریاست جمهوری افغانستان تاکید کرد که خواست همیشگی حکومت این بوده تا پاکستان پناهگاه‌های امن طالبان و تروریستان را در خاک شان از بین ببرد و در تامین امنیت منطقه نقش مثبت داشته باشد.

او گفت: "بخش اعظم پناهگاه و مدرسه‌ها در خاک پاکستان است متاسفانه... حضور پناهگاه‌های امن، مراکز تربیه، تعلیم و تجهیز طالبان و ده‌ها گروه هراس‌افگن دیگر در خاک پاکستان مشکل اساسی یا چالش اصلی یا مانع اصلی ثبات و امنیت در منطقه و افغانستان است."

صدیقی گفت که عمران خان صدراعظم پاکستان به رییس جمهور افغانستان تعهد کرده که برای امنیت منطقه تلاش می‌کند؛ اما به گفتۀ او، در عمل هنوز اقدام جدی نکرده است.

این در حالی است که امروز وزیر خارجۀ پاکستان و هیات طالبان به رهبری ملا عبدالغنی برادر در اسلام‌آباد دیدار کرده و روی لزوم از سرگیری سریع مذاکرات صلح گفتگو کرده اند.

XS
SM
MD
LG