لینک های دسترسی

Breaking News

استماعیۀ خلیلزاد در کانگرس امریکا سری برگزار می‌شود


کمیته روابط خارجی کانگرس امریکا، یک روز قبل از برگزاری نشست استماعیۀ زلمی خلیلزاد، نمایندۀ ویژه ایالات متحده برای صلح افغانستان، اعلام کرد که این نشست به شکل محرم و پشت درهای بسته برگزار خواهد شد.

قرار بود این استماعیه، در حضور اعضای کمیته روابط خارجی کانگرس به شکل علنی برگزار شود.

ایلیوت انگل، رییس این کمیته با نشر اعلامیه‌ای گفته است: "اگرچه ترجیح می‌دادم که از آقای خلیلزاد در یک جلسۀ علنی بشنویم، اما خرسندم که اعضای کمیته بلاخره فرصت خواهند یافت تا به سوال‌هایشان راجع به برنامۀ صلح (افغانستان) جواب داده شود."

مقامات در مورد تصمیم به سری شدن این نشست جزییاتی نداده اند.

پیش از این، چندین بار اعضای دموکرات مجلس نمایندگان امریکا خواستار پاسخ‌دهی آقای خلیلزاد راجع به مذاکرات او با گروه طالبان شده بودند، اما وزارت خارجه امریکا این تقاضاها را نادیده گرفته بود.

تا اینکه پس از فسخ مذاکرات با طالبان از جانب دونالد ترمپ، رییس جمهور امریکا، کمیته روابط خارجی کانگرس امریکا آقای خلیلزاد را رسما احضار کرد تا در مورد چگونگی توقف مذاکرات با طالبان اطلاعات بدهد.

آقای خلیلزاد حدود ۹ ماه سرگرم مذاکره با نمایندگان گروه طالبان در قطر بود. او در پایان نهمین و آخرین نشست خود با طالبان، اعلام کرد که توافقنامه با طالبان "در اصول" نهایی شده و برای اجرایی شدن منتظر تایید رییس جمهور دونالد ترمپ است.

اما کشته شدن یک سرباز امریکایی در کابل در اثر حمله طالبان، آقای ترمپ را وا داشت تا مذاکرات را فسخ کند.

بسیاری از محافل سیاسی در امریکا، عمدتا در میان دموکرات‌ها، نسبت به روند گفتگوهای امریکا با طالبان نگران بودند. جدا از این، گروهی از دپلومات‌های ارشد پیشین امریکایی، با ارسال نامه‌ای به رییس جمهور ترمپ، نسبت به پیامدهای "خروج شتاب‌زده" از افغانستان هشدار داده بودند.

در حالی که کمتر از دو هفته به برگزاری انتخابات ریاست جمهوری افغانستان باقی مانده است، تلاش‌ها برای گفتگو با طالبان متوقف شده است.

با این حال، نمایندگان گروه طالبان ظرف روزهای اخیر، به ایران و روسیه سفر کرده اند. وزارت خارجه افغانستان گفته است که این گروه احتمالا سفرهای منطقه‌ای بیشتری را نیز انجام خواهند داد.

حکومت افغانستان گفته است که تا برگزاری انتخابات ریاست جمهوری و تشکیل حکومت جدید، تمام تلاش‌ها برای گفتگو با طالبان تعطیل شده است.

XS
SM
MD
LG