لینک های دسترسی

Breaking News

جنرال پترئیس: به حضور درازمدت در افغانستان نیاز داریم


رئیس پیشین اداره استخبارات و جنرال ارشد متقاعد امریکا میگوید مذاکرات با طالبان موثر نبوده و نیاز است امریکا سربازان خود را برای درازمدت در افغانستان حفظ کند.

جنرال دیوید پترئیس، رئیس پیشین استخبارات امریکا و قوماندان پیشین عمومی قوای امریکایی در افغانستان و عراق میگوید هیچ شواهدی وجود ندارد که نشان بدهد طالبان حاضر اند از جنگ دست بردارند.

جنرال پترئیس در مصاحبه اختصاصی با ژیلا نوری از صدای امریکا گفت: "مشورۀ من به رئیس جمهور ترمپ این است که اگر قرار نیست برای همیشه (در افغانستان) پایگاه داشته باشیم، حداقل برای درازمدت در آنجا بمانیم، چون گفتگوها قبلآ با طالبان موثر نبود و آن‌ها (طالبان) از خشونت دست برنخواهند داشت."

این جنرال ارشد نظامی امریکا که در عراق و افغانستان رهبر قوای امریکایی را در به عهده داشت، میگوید تصمیم در مورد خروج نظامی از افغانستان باید با درنظر داشت امنیت ملی امریکا گرفته شود و با آنکه رئیس جمهور اوباما درگذشته تلاش نمود تا ختم دوره کاری اش قوای امریکایی را افغانستان بیرون سازد اما با درنظرداشت وضعیت امنیتی تغییر نظر داد.

جنرال پترئیس درمورد نقش کشورهای همسایه در برقراری صلح در افغانستان گفت پاکستان تا کنون پناهگاه گروه های دهشت افگنی است و به ادامه حضور قوای امریکایی در افغانستان نیاز است.

پتریاس تاکید نمود که طالبان دست از جنگ بر نمی‌دارند و خروج کامل نیروهای امریکایی متضمن ثبات در افغانستان نیست.

جنرال پترئیس گفت: "نیروهای افغانستان هنوز در حملات طالبان کشته می‌شوند. امریکا و نیروهای ائتلاف لازم است به تجهیز و آموزش نیروهای امنیتی افغانستان ادامه دهند."

مذاکرات امریکا با طالبان اوایل ماه سپتمبر برهم خورد و از آن زمان تا حالا، رئیس جمهور ترمپ به ادامۀ عملیات نظامی برای سرکوب طالبان تاکید کرده است.

XS
SM
MD
LG