لینک های دسترسی

Breaking News

ارگ به روسیه: جنگ طالبان نامشروع است


ارگ، اظهارات نماینده ویژه روسیه برای افغانستان را که گفته است طالبان در میدان جنگ مشروعیت به دست آورده، رد کرد.

درانی وزیری، معاون سخنگوی ریاست جمهوری افغانستان روز یکشنبه ۶ اکتوبر (۱۴ میزان)، در واکنش به اظهارات ضمیر کابلوف، نمایندۀ ویژه روسیه برای افغانستان، به صدای امریکا گفت که جنگ طالبان نامشروع است و این گروه در میدان نبرد شکست خورده است.

او افزود: "جنگ طالبان نامشروع است، طالبان هم اکنون در میدان نبرد شکست خورده، طالبان در میدان جنگ در عقب افراد غیرنظامی پنهان می‌شوند و آن ها را سپر جنگ می‌سازند. هر روز فرماندهان مهم آن‌ها در میدان جنگ کشته می‌شوند. ما به شدت این اظهارات را رد می‌کنیم".

ضمیر کابلوف روز گذشته در مصاحبه با شکبه تلویزیون (NSI) هند گفت که طالبان در میدان جنگ در مقابل نظامیان افغان و خارجی، مشروعیت شان را ثابت کرده اند.

او همچنان گفته است که بدون مذاکره با طالبان، صلح در افغانستان تامین نمی‌شود و روسیه می‌خواهد از طالبان به مسکو دعوت کند تا دربارۀ روند صلح با آن گروه از نزدیک گفتگو کند.

آقای کابلوف همچنان ادعا کرده است که طالبان به دنبال رسیدن به قدرت در افغانستان نیستند، بلکه می‌خواهند که از یک روند دموکراتیک مساویانه در قدرت شریک شوند.

اما خانم وزیری ضمن اینکه این اظهارات نمایندۀ روسیه را مداخله در امور داخلی افغانستان خواند، گفت که صلح از اولویت‌های حکومت افغانستان است؛ صلحی که رهبری و مالکیت آن به دست افغان‌ها باشد و منجر به آتش‌بس دایمی گردد.

ضمیر کابلوف، در حالی این اظهارات را بیان کرده که دونالد ترمپ، رییس جمهور ایالات متحده در اوایل ماه پستمبر گفتگوها با طالبان را فسخ کرد.

XS
SM
MD
LG