لینک های دسترسی

Breaking News

ناتو: افغانستان یکی از مهم‌ترین اولویت‌های ما است


منشی عمومی پیمان اتلانتیک شمالی (ناتو) تاکید کرده است که افغانستان کماکان یکی از مهم‌ترین اولویت‌های این پیمان است و اینکه همکاری‌های نظامی و مالی با این کشور ادامه خواهد داشت.

ینس استولتنبرگ که روز جمعه (۲۵ اکتوبر – ۳ عقرب) در پایان نشست وزرای دفاع کشورهای عضو ناتو صحبت می‌کرد گفت که این پیمان به حمایت از نیروهای امنیتی افغانستان که درگیر جنگ با تروریزم بین‌المللی استند، ادامه می‌دهد.

آقای استولتنبرگ گفت: "حمایت ما از افغانستان، هم از نظر نیرو و هم از نظر منابع مالی، محکم و پایدار است."

او هم‌چنین تکرار کرد که در صورت آغاز دوبارۀ مذاکرات امریکا با طالبان، پیمان ناتو از آن استقبال خواهد کرد.

فساد اداری؛ مشکل جدی

منشی عمومی ناتو با این حال فساد اداری در افغانستان را از مشکلات جدی خواند و گفت که شفافیت مصرف پول‌های کمک شده به افغانستان برای این پیمان مهم است.

آقای استولتنبرگ گفت: "​برای ناتو مهم است که کمک‌های مالی ما در راستای اهدافی که تعیین شده به مصرف برسد. بخشی از کمک‌های مالی ما برای مبارزه با فساد و ایجاد شفافیت است."

مایک اسپر، وزیر دفاع امریکا نیز در پایان این نشست به "حمایت قاطع" ناتو از نیروهای امنیتی افغانستان تاکید کرد.

آقای اسپر گفت: "هدف ما این است که جلو حمله به کشور خود را از افغانستان بگیریم. همه ما به این باور استیم که با یک راه حل سیاسی به این هدف دست یابیم. چنان که ما اوضاع در افغانستان را ارزیابی می‌کنیم به دنبال راه‌های استیم تا حضور ما را در آن کشور به گونه بهتر بررسی کنیم."

این اظهارات در حالی مطرح می‌شود که نمایندۀ غیرنظامی ناتو برای افغانستان، روز گذشته به صدای امریکا گفت که کاهش حضور نظامی این پیمان در افغانستان تنها با در نظر داشت کاهش تهدیدهای امنیتی صورت خواهد گرفت.

او هم‌چنین تاکید کرد در صورت آغاز مذاکرات صلح با طالبان، لازم است حکومت افغانستان نقش محوری داشته باشد.

XS
SM
MD
LG