لینک های دسترسی

Breaking News

تظاهرات ضد دولتی عراق؛ سیستانی خواستار اصلاح قانون انتخابات شد


تظاهرات عراق

علی سیستانی، رهبر پرنفوذ شیعیان عراق خواستار ایجاد یک قانون جدید انتخابات در عراق شده تا به گفتۀ او، زمینه برای به قدرت رسیدن "چهره‌های جدید" فراهم شود.

آقای سیستانی در سخنرانی هفته‌وار خود به روز جمعه (۱۵ نوامبر – ۲۴ عقرب) از تظاهرکنندگان عراقی اعلام حمایت کرد و گفت که تا حالا به هیچ یک از خواست‌هایشان رسیدگی نشده است.

او افزود که نیاز است اصلاحات انتخاباتی در اولویت قرار داده شود.

این اظهارات پس از آن صورت می‌گیرد که به دنبال بروز خشونت‌های جدید در جریان تظاهرات در بغداد، معترضان خواهان گسترش دامنۀ تظاهرات شدند.

از زمان آغاز تظاهرات در عراق در اول ماه اکتوبر تا حالا، حداقل ۳۲۰ نفر از تظاهرکنندگان کشته و هزاران نفر دیگر زخمی شده اند. این افراد به حکومتداری ضعیف، فساد و بیکاری اعتراض کرده و خواهان استعفای صدراعظم این کشور اند.

علی سیستانی که از نفوذ زیادی در میان شیعیان عراق برخوردار است، در اظهارات جدید خود گفته که اصلاحات قانون انتخابات باید اعتماد رای‌دهندگان نسبت به سیستم برگزاری انتخابات را تقویت کرده و به آن‌ها فرصت بدهد افراد جدیدی را بر سر قدرت بیاورند.

آقای سیستانی گفت: "تصویب قانونی که چنین فرصتی را به رای‌دهندگان ندهد، غیرقابل قبول و غیرموثر خواهد بود."

او افزود: "اگر آن‌هایی که بر سر قدرت اند، تصور می‌کنند که می‌توانند از آوردن اصلاحات واقعی طفره بروند، اشتباه می‌کنند."

آقای سیستانی گفت که فساد در میان رهبران حکومتی "به سطح غیرقابل تحمل" رسیده است.

صدراعظم عراق تا حالا چندین بار به آوردن اصلاحات تعهد کرده و از تظاهرکنندگان خواسته است که تا عملی شدن برنامه‌های اصلاحی، اجازه بدهند زندگی به روال عادی خود بازگردد.

اما این تظاهرات که معمولا با خشونت‌های جدی همراه بوده، کماکان ادامه یافته است. صدراعظم عراق نیز تا حالا به تقاضاها برای کنار رفتن از قدرت جواب رد داده است.

XS
SM
MD
LG