لینک های دسترسی

Breaking News

جنرال امریکایی: احتمال کامیابی گفتگوهای صلح با طالبان زیاد است


جنرال مارک میلی، لوی درستیز عمومی قوای مسلح ایالات متحده امریکا از موفقیت مذاکرات صلح با طالبان در آیندۀ نزدیک ابراز امیدواری کرده است.

جنرال میلی گفته است که مجال کامیابی گفتگوهای صلح افغانستان نسبت به گذشته بیشتر است و در آیندۀ نزدیک امکان‌پذیر است.

مارک میلی به خبرنگاران در کابل گفت: "به فکر من فرصت نتایج مثبت صلح نسبت به گذشته بیشتر است.

آقای میلی امروز در جریان ملاقات با محمد اشرف غنی، رییس جمهور افغانستان گفت: "امیدواریم طالبان از جنگ دست بکشند و صلح را بپذیرند."

او افزود: " ما در کنار دولت و مردم افغانستان تا زمانی که نیاز باشد، خواهد بود و تعهدات ما در زمینۀ همکاری با نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان، پابرجاست."

این مقام امریکایی گفت که اقدامات آینده ایالات متحده بر اساس هماهنگی و مشورت های بیشتر با افغانستان، صورت خواهد گرفت.

دونالد ترمپ، رییس جمهور امریکا در پی کشته شدن یک نظامی امریکایی در حملۀ انتحاری طالبان در کابل، به تاریخ ۷ سپتمبر (۱۶ سنبله) مذاکرات را با طالبان لغو کرد.

آقای میلر بدون اشارۀ مشخص به تعلیق مذاکرات صلح امریکا-طالبان گفت: "اکثر اوقات در چنین اوضاع، دو گام به جلو و یک گام به عقب برداشته می‌شود".

این اظهارات ارشدترین مقام نظامی امریکا در پی آزادی دو استاد پوهنتون امریکایی افغانستان که در قید طالبان بود، با رهایی انس حقانی و دو عضو ارشد گروه طالبان ازز زندان‌های افغانستان صورت می‌گیرد.

به دنبال تبادلۀ این زندانیان، خوشبینی ها در مورد موفقیت روند صلح افغانستان بیشتر شده است، اما اینبار مقام‌های امریکایی و افغان به استقرار آتش‌بس پیش از آغاز مذاکرات صلح تاکید دارند.

XS
SM
MD
LG