لینک های دسترسی

Breaking News

افزایش بی‌پیشینۀ مرگ و میر ناشی از کروناویروس در چین


مقامات چینی از جان باختن ۲۵۴ نفر دیگر در اثر ابتلا به کروناویروس و ابتلای ۱۵۰۰۰ نفر دیگر به این بیماری خبر دادند.

مقام‌های چینی گفتند که تا روز پنجشنبه ۱۳ فبروری (۲۴دلو) شمار بیمارانی که در اثر ابتلا به کروناویروس در چین درگذشته اند به ۱۳۶۷ نفر رسیده و شمار مبتلایان در آن کشور به ۶۰ هزار نفر افزایش یافته است.

این در حالیست که مقامات صحی چین یک روش تشخیصیه جدید با طیف وسیع را برای تشخیص کروناویروس در ولایت هوبی به کار بردند.

شیوع ویروس کرونا در شهر ووهان ولایت هوبی چین، موجب شد تا بیجینگ سه مقام ارشد ولایت هوبی را از وظایف شان برکنار کند. این اقدام چین در پی انتقاد مردم از شیوۀ رسیدگی این مقامات به شیوع این مرض واگیر بوده است.

منتقدین می‌گویند که این مقامات نتوانستند به اسرع وقت و موثرانه در مقابل این ویروس جدید عمل کنند. در ابتداً این مقامات گفته بودند که خطر انتقال این ویروس از یک شخص به شخص دیگر بسیار کم و یا هیچ ممکن نیست، اما بعداً اظهارات آنان نادرست ثابت شد.

باشندگان ووهان می‌گویند که شفاخانه‌های آن شهر بیش از حد مملو از بیماران و مبتلایان کروناویروس شده، تسهیلات صحی کم بوده و حتا داکترانی که در ابتدا در مورد خطرات این ویروس صحبت کرده بودند، از طرف پولیس به اتهام ترویج شایعات توبیخ شدند.

می فنگ، سخنگوی کمیسیون ملی صحت چین گفته است که برای سرعت بخشیدن تشخیص و تداوی مریضان، یک پلان تشخیصیه و تداوی تجدید نظر شده در هوبی تطبیق میشود که بر اساس آن مریضان به اسرع وقت تشخیص شده و از شدت مرض و بلاخره مرگ و میر جلوگیری خواهد شد.

تاریک جسریویک، سخنگوی سازمان جهانی صحت به اسوشیتدپرس گفته است که این سازمان از چین می‌خواهد که در گزارشدهی کروناویروس، وضاحت بیشتر داشته باشد. او گفت: "درک ما این است که روش جدید تشخیصیه نه تنها واقعات تایید شده در لابراتوار بلکه واقعات تشخیص شدۀ کلینیکی براساس علایم و نزدیکی با مریضان را نیز نشان می‎دهد".

در همین حال گروهی از متخصصین سازمان جهانی صحت از روز دوشنبه به اینسو در چین به سر می‌برند تا با مقامات صحی چین از نزدیک کار کنند.

قرار یک گزارش دیگر، مقام‌ها در ویتنام به دلیل شیوع کتلوی کروناویروس در یک روستا در شمالغرب پایتخت آن کشور که ده هزار باشنده دارد، رفت و آمد را ممنوع اعلام کرده اند.

مقام های وزارت صحت جاپان هم روز پنج شنبه اعلام کردند که ۴۴ واقعه دیگر کرونا ویروس در کشتی کروز قرنطین شده در بندر یوکوهاما تشخیص شده که تعداد مبتلایان را به ۲۱۸ نفر می‌رساند. این کشتی ۳۷۰۰ مسافر و عمله دارد.

باور بر این است که کروناویروس اواخر دسمبر ۲۰۱۹ در یکی از بازارهای شهر ووهان که به شکل غیر قانونی غذاهای دریایی را به فروش می رساند، شیوع یافت و سپس به سرعت، این ویروس کشنده گسترش یافت و حال وقایع آن در کم از کم ۲۴ کشور دیگر شناسایی و ثبت شده است.

گسترش این ویروس سبب شده است تا بسیاری از کشور های جهان شهروندان شان را از چین بیرون کنند و بسیاری شرکت‌های هوایی، پروازهای خود را به صورت موقت به چین به حالت تعلیق آورده اند.

تاکنون تداوی مشخص یا واکسینی برای وقایۀ این ویروس تولید نشده است، اما داکتران بر مراعات نمودن حفظ الصحه به ویژه استفاده از ماسک، شستن دست ها با صابون برای ۲۰ ثانیه تاکید کرده علاوه می کنند که در صورت مشاهده کردن اعراض و علایم این بیماری که مشابه به سرما خوردگی است؛ در اسرع وقت نزد داکتر مراجعه شود.

XS
SM
MD
LG