لینک های دسترسی

Breaking News

واکنش طالبان به اظهارات اخیر رییس جمهور امریکا


وزارت امور خارجۀ حکومت طالبان به اظهارات اخیر جو بایدن، رییس جمهور امریکا طالبان مبنی بر این که افغانستان نمی‌تواند توسط یک حکومت اداره شود واکنش نشان داده و آن را رد کرده است.

آقای بایدن دو روز پیش، بار دیگر از تصمیم‌اش مبنی بر خروج کامل قوای ایالات متحده از افغانستان دفاع کرد و گفت که این کشور نمی‌تواند توسط یک حکومت اداره شود.

آقای بایدن خطاب به خبرنگاران گفت:‌ "اگر فکر می‌کنید که کسی می‌تواند افغانستان را زیر یک حکومت متحد کند،‌ دستان خود را بلند کنید. این [کشور] به یک دلیل محکم قبرستان امپراتوری ها بوده است. این [کشور] مستعد به وحدت نیست."

عبدالقهار بلخی، سخنگوی این وزارت روز جمعه ۲۱ جنوری (اول دلو) در پیام‌های در صفحۀ تویترش نگاشته است که ملت‌های متفرق نه، بلکه ملت‌های متحد می‌توانند سبب "زوال متجاوزین و امپراتوری‌های بزرگ" شوند.

آقای بلخی افزوده است که پس از مسلط شدن این گروه در افغانستان، طالبان توانسته اند که با منابع اندک و در وقت‌کم، امنیت سراسری را در این کشور تامین، نظام واحد را ایجاد و مردم این کشور را متحد کنند.

او مدعی شده است: "نفاق یک پدیدۀ‌ بیرونی است که متجاوزین برای بقای خویش به آن دامن زده ‌اند، اما در مقابل، افغان‌ها با عقاید مشترک اسلامی، کشور مشترک و افتخارات مشترک تاریخی متجاوزین را به شکست مواجه کرده، و به جهت تبدیل شدن یک ملت مساوی گام‌های محکمی را بر می‌دارد."

رییس جمهور بایدن همچنین به خبرنگاران گفت با آگاهی از اینکه پیروزی در افغانستان یک امر غیرمعمول است و اجساد بیشتر به ایالات متحده فرستاده می‌شد، خروج نیروها در هر مقطع نمی‌توانست کار آسان باشد.

آقای بایدن با اشاره به اوضاع کنونی افغانستان گفت:‌ "آیا از آنچه در نتیجۀ بی‌کفایتی طالبان رخ می‌دهد،‌ احساس بدی دارم؟ بلی، دارم"

اما او تاکید کرد که در مورد طیف وسیعی از رویدادهای که در سراسر جهان رخ می‌دهد، نیز احساس بد دارد و اضافه کرد که "ما نمی‌توانیم همۀ مشکلات را حل کنیم".

XS
SM
MD
LG