لینک های دسترسی

Breaking News

بچلیت: ناقضان حقوق‌ بشر در افغانستان باید حسابده قرار گیرند


میشل بچلیت، کمیشنر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد
میشل بچلیت، کمیشنر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد

میشل بچلیت، کمیشنر عالی حقوق بشر ملل متحد،‌ روز سه‌شنبه ۱۸ جنوری (۲۸ جدی) از شورای امنیت این سازمان خواست تا ناقضان حقوق بشر به خصوص کسانی را که زنان و کودکان را هدف قرار می دهند،‌ "حسابده'' قرار بدهد.

خانم بچلیت در یک نشست ویژهٔ شورای امنیت ملل متحد که توسط ناروی به خاطر جلوگیری از خشونت علیه زنان راه‌اندازی شده بود، گفت: "من از همۀ کشور‌ها می‌خواهم تا از نفوذ خود بر طالبان استفاده کنند تا آن‌ها به حقوق اساسی بشر احترام بگذارند."

خبرگزاری فرانس پرس از قول خانم بچلیت گزارش داده است که چشم‌پوشی از حقوق اساسی زنان و دختران، اقتصاد افغانستان را به طور گسترده در حالی آسیب می‌رساند که این کشور "با یک فاجعه بشری با ابعاد بی‌سابقه مواجه است".

خانم بچلیت گفت که پس از مسلط شدن طالبان در ۱۵ اگست ۲۰۲۱ میلادی "مدافعان حقوق بشر زنان، ژورنالستان،‌ وکلای مدافع و قضات یا مجبور به فرار شده اند و یا هم در خفا زندگی می‌کنند و در اغلب موارد مکرراً با تهدید مواجه اند".

بچلیت گفت:‌ "من از شورای امنیت می‌خواهم تا اطمینان حاصل کند که مرتکبین خشونت و نقض حقوق بشر در افغانستان به شمول کسانیکه علیه زنان و دختران عمل می‌کنند، حسابده قرار بگیرند."

این مقام ملل متحد همچنین خواهان خروج مصوون و اسکان مجدد حامیان حقوق‌ بشر از افغانستان شد و خواست تا اخراج اجباری زنان در سایر کشور‌ها که در صدد محافظت استند، متوقف شود.

خانم بچلیت همچنین از ملل متحد خواست تا در برنامهٔ کمک‌های خود،‌ بخش حقوق بشر را در چارچاب هیات معاونت سازمان ملل متحد در افغانستان (یوناما) بگنجاند.

در همین حال، زرقا یفتلی،‌ رییس نهاد تحقیقاتی زنان و اطفال، از شورای امنیت سازمان ملل متحد خواست تا سکوت خود را در مقابل میلیون‌ها شهروند افغانستان که با مسلط شدن طالبان بر افغانستان از حقوق‌شان محروم شده اند، بشکند.

XS
SM
MD
LG