لینک های دسترسی

Breaking News

روسیه تمرینات گستردهٔ نیروی استراتیژیک هسته‌ای را راه اندازی می‌کند 


اردوی روسیه امروز ۱۸ فبروری (۲۹ دلو) اعلام کرد که تمرینات گسترده‌ای نیروهای استراتیژيک هسته‌ای را راه اندازی می‌کند؛ اقدامی که در میان هراس غرب از آمادگی مسکو برای حمله بر اوکراین، به قدرت هسته‌ای این کشور اشاره می‌کند.

قرار است ولادمیر پوتین، رییس جمهور روسیه خودش از این تمرینات نظامی نظارت کند.

وزارت دفاع روسیه گفته است که در جریان این تمرینات میزایل‌های بالستیک قاره‌پیما و میزایل های کروز نیز پرتاب خواهد شد.

پیش از این، مقامات امریکایی گفته بودند که این تمرینات روسیه به دلیل بحران اوکراین پیش از وقت راه اندازی می‌شود که به آمادگی مسکو برای حمله بر کیف اشاره می‌کند.

روسیه همه ساله در فصل خزان تمرینات نیروهای استراتیژیک هسته‌ای را راه اندازی می‌کرد، اما این‌بار پیش از وقت راه اندازی می‌شود.

وزارت دفاع روسیه گفته است که هدف از این تمرینات، چگونگی آمادگی نظامی و اطمینان از تسلیحات هسته‌ای و متعارف این کشور است.

این در حالی است که جو بایدن، رییس جمهور ایالات متحده روز گذشته هشدار داد که روسیه در جریان چند روز بر اوکراین حمله خواهد کرد.

دمتری پسکوف، سخنگوی کرملین گفت که به شرکای خارجی در مورد این تمرینات خبر داده شده است و نباید سبب نگرانی‌ها در غرب شود.

افزایش نگرانی‌ها در شرق اوکراین

جدایی طلبان در شرق اوکراین امروز اعلام کردند که غیرنظامیان این منطقه را در حالی به روسیه انتقال می‌دهند که نگرانی‌ها در مورد حملهٔ مسکو بر اوکراین میان روسیه و غرب افزایش یافته است.

درگیری‌ها میان جدایی طلبان به حمایت روسیه و حکومت اوکراین در سال ۲۰۱۴ آغاز شد و تا اکنون سبب مرگ ۱۴۰۰۰ نفر شده است.

دینیش پوشیلین، رهبر حکومت جدایی طلبان در منطقهٔ دونتسک گفت که نخست کودکان و افراد مسن به سرپناه‌های که در روسیه آماده شده است، انتقال خواهند یافت.

نگرانی ملل متحد

انتونیو گوتیرش، منشی عمومی ملل متحد امروز در آغاز نشست امنیتی مونیخ گفت که اگر تنش‌های جاری میان اوکراین و روسیه به جنگ مبدل شود فاجعه‌ خواهد آفرید.

او افزود که استقرار نیروهای روسیه در اطراف اوکراین نگرانی‌ وی را مبنی بر افزایش تنش‌ها و تبدیل شدن آن به پیکار نظامی بیشتر کرده است.

با وجود آنکه روسیه در این نشست اشتراک ندارند، منشی عمومی ملل متحد گفت که دپلوماسی هیچ گونه بدیلی ندارد و این بحران باید از طریق گفتگو حل شود.

مقامات امریکایی می‌گویند که روسیه کم از کم ۷۰ در صد نیروی لازمی نظامی را که برای تهاجم بر اوکراین نیاز است، در مرزهای آن کشور مستقر کرده است.

اما مسکو می‌گوید که قصد حمله بر اوکراین را ندارد.

روسیه در پیشنهادات امنیتی‌اش به ناتو و امریکا خواست‌های عمدهٔ را بیان کرده است که عدم پذیرش اوکراین منحیث عضو ناتو، نه فرستادن پرسونل و تجهیزات به شرق اروپا و عدم ایجاد پایگاه‌های نظامی امریکایی در کشورهای اتحاد جماهیر شوروی سابق در آن شامل است.

اما ناتو و امریکا این پیشنهادات را رد کرده و گفته اند که اگر روسیه بر اوکراین حمله کند، با عواقب شدید آن مواجه خواهد شد.

XS
SM
MD
LG