لینک های دسترسی

Breaking News

نگرانی در مورد کمک چین با روسیه؛ بایدن با شی صحبت می‌کند


در حالیکه واشنگتن از همسویی چین با روسیه اظهار نگرانی کرده است، جو بایدن، رییس جمهور ایالات متحده قرار است روز جمعه ۱۸ مارچ (۲۷ حوت) با شی جین‌پنگ، رییس جمهور چین، صحبت تلیفونی داشته باشد.

جین ساکی، سخنگوی قصر سفید، گفت که حکومت ایالات متحده می‌خواهد بداند که آیا چین در مورد فراهم آوری کمک به روسیه در تهاجم نظامی آن کشور بر اوکراین،‌ تصمیم اتخاذ کرده است یا نه.

خانم ساکی افزود که مکالمهٔ تلیفونی روز جمعه که در نتیجهٔ توافق دو کشور صورت می‌گیرد، فرصتی است برای رییس جمهور بایدن تا موقف رییس جمهور شی را ارزیابی کند.

با آنهم سخنگوی قصر سفید افزود که تقبیح نکردن اقدام نظامی روسیه در اوکراین از سوی چین به نحوی موقف بیجنگ را بیان می‌کند.

پیش از این، ند پرایس،‌ سخنگوی وزارت خارجهٔ ایالات متحده، گفته بود که واشنگتن به بیجینگ به وضوح گفته است که در صورت کمک به روسیه "ما خاموش نخواهیم ماند" و "نظاره‌گر نخواهیم بود".

اما مسکو گزارش‌های مبنی بر درخواست کمک از چین را رد کرده و گفته است که این کشور منابع کافی را در اخیتار دارد تا در اوکراین به هدف‌اش برسد.

در عین حال، وزارت خارجهٔ چین اظهارات مقام‌های امریکایی در مورد درخواست کمک‌های اقتصادی و نظامی مسکو از بیجنگ را "معلومات نادرست" خوانده است.

در این حال، وزیر خارجۀ چین با ابراز نگرانی گفته است که تحریم‌های اقتصادی غرب بر مسکو به خاطر تهاجم نظامی روسیه بر اوکراین، نباید چین را متاثر کند.

وانگ یی، وزیر خارجۀ چین، گفته است: "چین در این بحران طرف نیست و نمی‌خواهد که از ناحیۀ تحریم‌ها متاثر شود."

چین و روسیه در این اواخر به هم نزدیک شده اند و هفتۀ گذشته، در نشست ویژۀ مجمع عمومی ملل متحد به خاطر رای‌گیری در مورد قطعنامه‌ای که تهاجم روسیه بر اوکراین را محکوم می‌کرد، چین را ممتنع داد.

با آنکه چین از تحریم‌های غرب بر روسیه پشتیبانی نمی‌کند، ایالات متحده بر چین فشار وارد کرده است تا از ارسال اسلحه یا هم فراهم آوری کمک مالی به روسیه پرهیز کند.

XS
SM
MD
LG