لینک های دسترسی

Breaking News

سلواکیا: سیستم دافع هوای ساخت امریکا را دریافت می‌کنیم 


بطریهٔ سیستم دافع هوای پتریوت

وزارت دفاع سلواکیا گفته است که سیستم دافع هوای پتریوت ساخت امریکا را در چند روز آینده دریافت خواهد کرد.

این عضو ناتو در جریان هفتۀ جاری گفت که مایل است سیستم دفاعی ضد طیارهٔ اس-۳۰۰ روسی را به اوکراین فراهم کند، اما داشتن یک سیستم معادل آنرا پیش‌شرطی برای این اقدام عنوان کرده بود.

جو بایدن، رییس جمهور ایالات متحده تعهد کرده است که با اوکراین در بخش دست‌یابی به چنین سیستم‌ دافع هوا کمک کند که در مقایسه با راکت‌های ستنگر، برد دورتر داشته باشد، آنهم بدون اینکه به گونهٔ مستقیم با روسیه وارد تنش شود.

اما مقامات امریکایی تا اکنون در مورد تحویل‌دهی این سیستم به سلواکیا تبصره نکرده اند.

دسترسی به سیستم اس-۳۰۰ برای اوکراین گزینه‌ خوبی است زیرا اردوی این کشور با این نوع سیستم بلدیت دارد.

یاروسلف ناد،‌ وزیر دفاع سلواکیا در صفحهٔ فیسبوک‌اش نوشته است که قطعات نخست سیستم دافع هوای پتریوت به تدریج به این کشور می‌رسد. او اضافه کرد که تحویل‌گیری این سیستم در چند روز آینده ادامه خواهد داشت.

از جانب دیگر، هالند گفته است که بطریه‌های سیستم پتریوت را به پایگاه نظامی سلیاک که در مرکز سلواکیا موقعیت دارد،‌ می‌فرستد و آلمان تایید کرده است که دو بطریهٔ دیگر مشابه را نیز به این کشور خواهد فرستاد.

وزیر دفاع سلواکیا افزوده است که پس از تهاجم روسیه بر اوکراین و با در نظر داشت وضعیت کنونی، سیستم دفاعی اس-۳۰۰ روسیه هیچ آینده‌ای در اردوی این کشور ندارد. او اضافه کرد که براتیسلوا، پایتخت سلواکیا، در تلاش است تا یک سیستم دیگر را جاگزین این سیستم روسی کند.

وزارت دفاع سلواکیا گفته است که سیستم جدید پتریوت نیز در پایگاه نظامی سلیاک جابجا خواهد شد؛ جاییکه می‌توان از آن مناطق گستردۀ این کشور را تحت پوشش دفاعی قرار داد.

XS
SM
MD
LG