لینک های دسترسی

Breaking News

امریکا از ترکیه خواسته است سیستم دفاع راکتی روسی را به اوکراین بدهد- منابع


منابع آگاه گفته اند که ایالات متحده به گونهٔ غیر رسمی از ترکیه تقاضا کرده تا سیستم دفاع راکتی اس-۴۰۰ ساخت روسی را به اوکراین بفرستد تا این کشور از آن برای مقابله با تهاجم روسیه استفاده کند.

این منابع به خبرگزاری رویترز گفته اند که مقامات امریکایی این پیشنهاد را ماه گذشته با همتایان ترکی خود مطرح کرده اند.

به نقل از منابع، این موضوع به طور خلاصه در جریان سفر وندی شرمن، معاون وزیر خارجهٔ امریکا به ترکیه در اوایل ماه جاری نیز مطرح شده بود.

ایالات متحده از متحدانی که از تجهیزات و سیستم‌های ساخت روسیه از جمله سیستم دفاع راکتی اس-۳۰۰ و اس-۴۰۰ استفاده می‌کنند، خواسته است تا انتقال آن به اوکراین را برای جلوگیری از تهاجم روسیه که به تاریخ ۲۴ فبروری آغاز شد، بررسی کنند.

مقامات ترکیه در مورد پیشنهاد ایالات متحده مبنی بر انتقال سیستم دفاع راکتی اس-۴۰۰ به اوکراین، اظهار نظر نکرده است.

منابع و تحلیلگران ترکی گفته اند که چنین پیشنهادات با درنظر داشت موانع فنی برای نصب وبهره‌برداری سیستم اس-۴۰۰ در اوکراین و نگرانی‌های سیاسی از جمله مخالفت مسکو، عملی نخواهد شد.

ایالات متحده از ابتدا با ترکیه بر سر خرید سیستم اس-۴۰۰ مخالفت داشت و تحریم های را بر اداره صنایع دفاعی ترکیه اعمال و در سال۲۰۱۹ در پاسخ به خریداری آن، فروش جت های اف-۳۵ امریکایی را به این کشور متوقف کرد.

ایالات متحده می‌گوید که سیستم اس-۴۰۰ تهدیدی برای طیاره‌های جنگی اف -۳۵ و سیستم های دفاعی گسترده‌تر ناتو است و می تواند به روسیه کمک کند تا اطلاعات استخباراتی جمع آوری کرده و طیاره های جنگی غربی را بهتر هدف قرار دهد؛ ادعایی که ترکیه همواره آنرا رد کرده است.

ترکیه در سال ۲۰۱۷ قرارداد خریداری سیستم دفاعی اس-۴۰۰ را با روسیه امضا کرد.

XS
SM
MD
LG