لینک های دسترسی

Breaking News

بنگله‌دیش با مسدود کردن مکاتب هزاران کودک روهینگیا را از آموزش محروم کرده است 


بنگله‌دیش امروز ۲۸ مارچ (هشتم حمل) بزرگترین مکتب خصوصی در یک کمپ مهاجرین روهینگیا را مسدود کرد؛ ادامهٔ اقدامی که تا اکنون هزاران کودک را از فراگیری آموزش محروم کرده است.

بنگله‌دیش میزبان حدود ۸۵۰ هزار مهاجر روهینگیا است که در پی تهاجم اردوی میمانمار در سال ۲۰۱۷ مجبور به ترک کشور‌شان شدند.

مقامات بنگله‌دیشی از ماه دسمبر سال گذشته به اینسو روند مسدود کردن مکاتبی را آغاز کرده اند که از سوی این مهاجرین ایجاد شده است و در تازه ترین اقدام مکتب خصوصی کیاپوری را مسدود کردند که در آن در حدود ۶۰۰ کودک مصروف فراگیری آموزش بودند.

یک مقام دولتی بنگله‌دیشی به فرانس پرس گفت که "هیچ کسی نمی‌تواند خودسرانه و بدون اجازه مکتب ایجاد کرده و فعالیت کند، این غیر قابل پذیرش است".

مکتب کیاپوری را محب الله، یک رهبر برجستهٔ روهینگیا‌ها ایجاد کرده بود؛ فردی که در ماه سپتمبر سال گذشته به ضرب گلوله کشته شد. گفته می‌شود که گروه تندرو روهینگیا که متهم به از بین بردن مخالفین‌شان در کمپ‌های مهاجرین است، در عقب مرگ او قرار دارد.

این مکتب خصوصی که از سوی معلمان و خانواده‌های مهاجرین روهینگیا تمویل می‌شد، زیر نصاب تعلیمی میانمار شاگردان را آموزش می‌داد. آنان امیدوار بودند که روزی فرا خواهد رسید که دوباره به کشورشان برگردند و زندگی بهتری داشته باشند.

محمد مشرف ۱۹ ساله،‌ یکی از شاگردان این مکتب گفت که امتحانات نهایی سال جریان داشت که پولیس مسلح بنگله‌دیش مکتب را مسدود کرده و یگانه کمپیوتر، چوکی‌ها و تخته‌های آنرا با خود برد.

صندوق وجهی ملل متحد برای اطفال (یونیسف) نیز امور شماری از مکاتب برای کودکان چهار تا ۱۴ ساله این مهاجرین را به پیش می‌برد.

اما بنگله‌دیش هیچ گونه تسهیلات آموزشی را برای این مهاجرین فراهم نکرده است.

دیدبان حقوق بشر هفتهٔ گذشته گفت که بنگله‌دیش تهدید می‌کند که در صورت تخطی از محدویت بر مکاتب، اسناد هویت این مهاجرین را ضبط و آنان را به یک جزیرهٔ دور افتاده انتقال خواهد داد.

یکی از مسوولین دیدبان حقوق بشر گفت که حکومت بنگله‌دیش نخست جلو فراگیری آموزش کودکان روهینگیا را گرفت، سپس مکاتبی را مسدود کرد که آنان برای خود ایجاد کرده بودند و اکنون تهدید می‌کند که معلمان و شاگردان را به جزیرهٔ زندان مانند خواهد فرستاد.

شمس‌ العالم، یکی از رهبران جامعهٔ روهینگیا‌ها گفت که مسدود کردن مکاتب و مدارس تاثیری خطرناکی بر آیندهٔ کودکان و نوجوانان خواهد داشت.

او افزود که اگر این کودکان به مکتب نروند یا درگیر قاچاق مواد مخدر و یا هم همدست جنایت‌کاران موجود در کمپ‌ها خواهند شد.

XS
SM
MD
LG