لینک های دسترسی

Breaking News

انتقاد ستانکزی از حکومت طالبان: باید به زنان حقوق شان داده شود 


شیر محمد عباس ستانکزی

معین سیاسی وزارت خارجهٔ طالبان در یک اقدام بی پیشینه در جریان یک سخنرانی بر کارکرد حکومت طالبان انتقاد کرده و گفته است که حقوق شرعی و بشری زنان در این کشور تامین نشده است.

شیر محمد عباس ستانکزی در نشستی که به مناسبت مرگ اختر محمد منصور، رهبر پیشین طالبان، در کابل راه اندازی شده بود گفت که حکومت نباید برای جلوگیری از فساد، از حق نصف جمعیت این کشور چشم‌پوشی کند.

او افزود: " [طالبان] حق آموزش را به زنان نداده اند. امروز در افغانستان اصلاً آموزش وجود ندارد. حقوق شان را بدهید. زنان، اسلام و شریعت را در کجا بیاموزند؟ واضح است که در مدرسه و مکتب خواهند آموخت."

این مقام طالبان اضافه کرد که وظیفهٔ حکومت است که جلو فساد را بگیرد، نه اینکه به خاطر هراس از آن، از حق یک کتله چشم‌پوشی کند.

این درحالی است که پس از مسلط شدن دوبارهٔ طالبان بر افغانستان، با وجود تعهدات مکرر رهبران این گروه، مکاتب متوسطه و لیسهٔ دختران هنوز هم مسدود باقی مانده و محدودیت‌ها به گونهٔ روز افزون بر زنان و دختران گسترش می‌یابد.

در همین حال،‌تامس وست، نمایندۀ ویژه ایالات متحده در امور افغانستان، امروز گفت که در یک مکالمۀ تلیفونی به امیر خان متقی، سرپرست وزارت خارجۀ حکومت طالبان گفت که جهان مخالف "محدودیت‌های جاری و در حال گسترش" بر حقوق و نقش زنان و دختران افغان در جامعه اند. آقای وست خواستار بازگشایی مکاتب دختران و اعادهٔ حقوق تحرک و کار زنان در افغانستان شد.

عباس ستانکزی همچنان گفت که در افغانستان از دیر زمانی بر خلاف شریعت اسلامی به دختران حق انتخاب شوهر داده نشده و زنان بیوه نمی‌توانند دوباره ازدواج کنند و زنان حتا نمی‌توانند حق میراث طلب کنند تا مورد تمسخر قرار نگیرند.

به سلسلۀ سختگیری حکومت طالبان بر زنان و دختران در افغانستان، وزارت امر به معروف و نهی از منکر و وزارت اطلاعات و فرهنگ این گروه چند روز پیش به رسانه‌ها دستور دادند که پس از این، مجریان زن در هنگام اجرای برنامه‌های تلویزیونی چهره‌های شان را بپوشانند.

با وجود آنکه برخی از مجریان در روزهای گذشته از این امر سرپیچی کردند، امروز یک بار دیگر آنان با چهره‌های پوشیده در تلویزیون‌ها ظاهر شدند.

محمد صادق عاکف مهاجر، سخنگوی وزارت امر به معروف و نهی از منکر حکومت طالبان گفته است که اگر مجریان زن در تلویزیون‌ها این دستور را رعایت نکنند،‌ مسوولین این رسانه‌ها و ولی مجریان زن مجازات خواهند شد.

آقای ستانکزی اما از طالبان خواست که به مردم این کشور حق انتقاد و مخالفت سالم را بدهند و در مقابل آنان از نرمی کار بگیرند. او هشدار داد که اگر مشکلات مردم شنیده نشود و به آن رسیدگی نشود و مخالف خواست‌های آنان اقدام شود، حکومت طالبان نیز دوام نخواهد کرد.

معین سیاسی وزارت خارجهٔ طالبان در اشاره به سقوط حکومت‌های پیشین توسط مردم در افغانستان گفت که "مشکلات مردم و جنجال‌ها و شکایات شان را بشونید و بر اساس آن اقدام کنید. اما اگر برخلاف آن کار صورت می‌گیرد، پس واضح است که این وقت بسیار محدود خواهد بود."

XS
SM
MD
LG