لینک های دسترسی

Breaking News

قاعدۀ مهاجرت برای پناهجویان امریکای لاتین به ایالات متحده تغییر می‌کند


به دنبال فیصلهٔ محکمهٔ عالی ایالات متحدهٔ امریکا در مورد یکی از قواعد مهاجرتی در این کشور، انتظار می‌رود که برخورد با مهاجرین در مرز جنوبی ایالات متحده تغییر کند.

محکمهٔ عالی امریکا اخیراً اعلام کرد که ادارۀ جو بایدن، رییس جمهور امریکا می تواند آن قاعدهٔ مهاجرتی را لغو کند که براساس آن پناهجویان مکلف اند تا زمان تصمیم محاکم ایالات متحده در مورد درخواست پناهجویی شان، در مکسیکو منتظر بمانند.

هفتهٔ گذشته در شهر سن انتونیوی ایالت تکزاس، پولیس جسد۵۳ نفر را که در یک موتر تیلری بگونهٔ قاچاقی از مکسیکو وارد ایالات متحده شده بودند، کشف کرد. چهار نفر در ارتباط به این واقعه دستگیر شده و به جرم قاچاق انسان متهم شده اند.

این واقعه درست در زمانی اتفاق افتاد که محکمهٔ عالی ایالات متحده علیهٔ یک قاعدهٔ مهاجرتی حکم داد که از سوی حکومت دونالد ترمپ وضع شده بود. این تدابیر به پروتوکول حفاظت از مهاجرین (ام پی پی) شهرت دارد.

الیهندرو مایورکس، وزیر امنیت داخلی ایالات متحده تصمیم محکمهٔ عالی علیهٔ این تدابیر را یک پیروزی برای حکومت رییس جمهور بایدن می خواند.

الیهندرو مایورکس گفت: "از محکمهٔ عالی بخاطر حمایت از تعهد ما مبنی بر پایان دادن این قاعده خرسندیم. قاعدهٔ که دارای نواقص بوده و منجر به واقعات ناحق انسانی می شود. ما باید انتظار داشته باشیم تا فیصلهٔ محکمهٔ عالی به محاکم پایینتر اطلاع داده شود."

روند اطلاع رسانی به محاکم پایینتر از محکمۀ عالی ممکن چندین هفته طول بکشد. این فیصله در حالی صورت گرفته است که در جریان سال روان، صدها هزار مهاجر تلاش ورزیده اند که از مسیر مرز جنوبی ایالات متحده، وارد این کشور شود.

گریگ ابت، والی تکزاس می‌گوید که برای جلوگیری از واقعات ناگوار قاچاق انسان، منسوبین امنیتی تعداد محلات تلاشی موتر های باربی را افزایش می دهد. آقای ابت، حکومت جو بایدن را نیز در بروز تلفات مهاجرین غیرقانونی مقصر می خواند.

والی تکزاس گفت: "جلو بسیاری از این تلفات ممکن گرفته می‌شد، البته در صورتی که بایدن نیروهای مرزی ایالات متحده را به طور کامل تمویل می کرد و پالیسی هایی را عملی می کرد که این نیروها بخاطر انجام ماموریت شان به آن نیاز دارند. وظیفهٔ اصلی این نیروها، طی مراحل اوراق پناهجویان نیست. وظیفهٔ اصلی شان شامل تامین امنیت مرز و تلاشی وسایط به مانند آن موتر باربری است که در آن اجساد انسان کشف شد."

باوجود آن که قاعدهٔ ام پی پی ممکن به زودی پایان یابد، ولی یک پالیسی بحث برانگیز دیگر که در زمان دونالد ترمپ رییس جمهور پیشین امریکا وضع شده و مانع ورود مهاجرین به ایالات متحده می شود، تا حال قابل اجرا می باشد. این پالیسی بخشی از محدودیت های وضع شده بخاطر جلوگیری از گسترش همه گیری کووید۱۹ است.

انتظار میرود که اندری اوبریدور، رییس جمهور مکسیکو به تاریخ ۱۲ ماهٔ جولای با رییس جمهور بایدن در واشنگتن دیدار کند و به گفته آقای اوبریدور، بحث در مورد موضوع مهاجرت، شامل اجندای این دیدار خواهد بود.

XS
SM
MD
LG